Za moderni ribolovu sa hranilicom, kao i za svaki drugi, proizvođači nude stotine štapova različitih dužina, klasa snage i cena. U tom mnoštvu nije uvek lako snaći se i pravilno odabrati, pa ni tako formirati svoj arsenal da njime možemo pokriti sve svoje potrebe, a da istovremeno ne bude preveliki. Evo kako na to gleda jedan od naših stalnih saradnika i vrsni fider ribolovac, koji često peca na vodama različitih tipova
Prateći ribolovačke forume i diskusije na društvenim mrežama, zaključio sam poodavno da su mnoge kolege zagovornici teze sadržane u čuvenim stihovima iz Njegoševog Gorskog vijenca o svijetlom oružju i ruci Mandušića Vuka – da ribu ne pecaju štap i mašinica već ribolovci svojim umećem. S druge strane, mnogo je i onih koji posebnu pažnju posvećuju baš kvalitetu svog pribora, pa su spremni da izdvoje pravo malo bogatstvo samo da u svoju kolekciju uvrste neki od najboljih (i istovremeno najskupljih) štapova ili mašinica.
Nije mi namera da se opredeljujem za ma koju od te dve suprotstavljene strane (da moram da zauzmem neko stanovište, verovatno bi ono bilo negde u sredini), ali sam prihvatio sugestiju prijatelja koji zna da imam poveći broj fider štapova i rešio da napišem nešto o tome šta se sve u mom arsenalu nalazi i zašto, pre svega u želji da objasnim kolegama razloge za takvo opredeljenje, sa kojim se, naravno – premda je moguće da će nekima delovati racionalno –ne moraju svi složiti.
KAKO JE UOPŠTE DOŠLO DO toga da u poslednjih desetak godina napravim veliku zbirku fider kompleta? Najjednostavnije rečeno – toliko štapova i sa njima uparenih mašinica imam zato što to volim. I tu bi mogla da se završi cela ova priča, eventualno uz napomenu da na fotografiji napravljenoj u kućnim uslovima nisu svi fider štapovi i mašinice koje posedujem, budući da ih imam još nekoliko. Međutim, cenim da bi manje iskusnim zaljubljenicima u fider tehniku u njihovim eventualnim nedoumicama oko toga šta treba imati u arsenalu pribora a šta ne možda moglo da pomogne malo šire pojašnjenje u vezi s mojim izborom, pa ću u narednim redovima probati da ga dam, iako najčešće u raspravama na društvenim mrežama izbegavam da se mešam u diskusije tog tipa.
OVOLIKI BROJ KOMPLETA koliki ja imam sigurno nije neophodan za normalno (rekreativno) bavljenje fider ribolovom. Još davno sam od svog učitelja Neše Kostadinovića čuo jednu lepu misao na ovu temu: »Ako neki fider štap tokom godine nijednom ne izneseš na vodu, verovatno ti i nije potreban«. Međutim, iako sam se prilikom kupovine pribora (naročito u doba kad sam počinjao da pecam ovom tehnikom) dosta oslanjao na komentare i prikaze dokazanih majstora fidera, vremenom sam ipak izgradio neki svoj ukus i mislim da taj formirani ukus u mojim izborima danas igra veoma važnu ulogu. A on se stiče samo dugogodišnjom praksom ciljanog pecanja raznih vrsta riba, i to na različitim vodama.
TOKOM GODINA, KROZ RUKE su mi prošle desetine fider kompleta. Naglašavam reč »kompleta«, jer svaki moj štap ima svoju mašinicu (koja mu odgovara po veličini, težini i ostalim karakteristikama). To »uparivanje« je vrlo važno jer ista mašinica može ostaviti sasvim različit utisak na dva različita štapa i biti različito primenljiva na njima. Npr. na oštrijem i jačem štapu može nam raditi besprekorno, a da se na mekšem i slabijem nekako »muči« čak i prilikom izvlačenja prazne hranilice iz vode. Zašto se to dešava? Pa, zato što jači štap preuzima na sebe veći deo opterećenja, a onaj mekši i slabiji – manji, te razliku »prepušta« mašinici (koja pak može biti nedovoljno jaka da to izdrži).
JEDNO OD PRVIH PITANJA koje poznavaoci fider pribora sebi postave prilikom kupovine kompleta jeste na kojim će ga vodama koristiti. Zbog mnoštva odgovora na to pitanje, ja u »arsenalu« držim više kompleta, uključujući i one koje retko iznosim na vodu. Glavni razlog za to je što se od sezone do sezone, zavisno od raznih okolnosti, menjaju tereni na koje idem. Nekada je to najčešće Sava (na kojoj negde pecam sa obale, drugde sa splava, ali ponekad i ponegde i iz čamca). Kada pecam na daljinama od 30, 40, 50 pa i 60 metara, obavezno koristim štapove dužine 3,9 ili 4,2 m, težine bacanja između 100 i 150 g. Inače, ja volim oštrije štapove... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 554-)