Široko rasprostranjeno uverenje da se štuka svuda na svetu još uvek najbolje lovi na razne metalne varalice (leptire, kašike, spinerbejtove...) u pitanje dovodi analiza podataka koju je nedavno objavio jedan od najtiražnijih i najcenjenijih ribolovačkih magazina na našem kontinentu. Naš saradnik, s druge strane, tvrdi da je njegovo iskustvo sa jednim od najpotcenjenijih veštačkih mamaca veoma pozitivno, pa ga stoga i preporučuje
U netom objavljenom aprilskom broju uglednog njemačkog ribolovačkog magazina Blinker objavljena je zanimljiva statistika o vrstama mamaca na koje su čitaoci tog lista u prethodnoj godini ostvarili najviše ulova štuka prijavljenih za »Blinker ligu« (njihovu verziju »Parade ulova«, za koju se najvećim delom prijavljuju trofejne ribe prim. ur.). Po toj evidenciji, koja pokriva upotrebljene mamce svih vrsta (i prirodne i vještačke), daleko najviše krupnih štuka, tj. čak 40,5%, uhvaćeno je na razne silikonce (šedove, svimbejte i slično); 18,5% ulovljeno je na različite voblere, 14,9% na mrtve kedere (upotreba živih riba za mamac u Njemačkoj nije dozvoljena), 14,4% na »rotirajuće« varalice – leptire, spinerbejte, džig-spinere i četerbejte (varalice sa jednokrakom udicom skrivenom u »suknjici« od silikonskih tračica i nagore okrenutom metalnom pločicom, čija je uloga dvostruka – da vrši funkciju kakvu ima »pakta« kod voblera, ali i da bude štitnik, koji u velikoj mjeri sprečava skupljanje trave na udici sa nalivenim otežanjem i njeno kačenje za prepreke), te 11,7% na sve ostale mamce zajedno. Nije neobično što su se u toj posljednjoj grupi našli strimeri, koji se za lov štuke srazmjerno rijetko koriste, ali i te kako iznenađuje mali broj prijavljenih ulova štuka na kašike, koje važe za jedan od najčešće korišćenih i najefikasnijih mamaca za lov »slatkovodne ajkule« na cijeloj severnoj hemisferi (u Evropi, Aziji i Severnoj Americi).
VELIKO JE (A I STARO) PITANJE da li su takvi podaci zaista pokazatelj lovnosti mamaca različitih tipova ili više govore o povjerenju koje ribolovci imaju (odnosno nemaju) u neke vrste varalica, a na temelju kog biraju šta će koristiti u ribolovu – pa tako favorizovanje određenih mamaca, logično, rezultira i najvećim brojem ulova upravo na njih.
Moje iskustvo, kad je riječ o efikasnosti varalica za štuku, nešto je drugačije – u protekle tri godine na prvo mjesto po broju ulova uvjerljivo su izbili četerbejti (na čiju udicu obavezno dodajem šeda ili neki sličan silikonac) ... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 555-)