Svaki iole iskusniji varaličar sa velikih tekućica zna koliko gornji kraj rečne ade može da bude produktivan, pogotovo u najtoplijem delu godine. Ali nema mnogo onih koji su do detalja proučili takve pozicije, a još je manje blinkeraša spremnih da to znanje podele sa drugima, kao što je autor knjiga »Varaličarenje na rekama i jezerima« i »Lov smuđa varalicom« učinio u ovom sjajnom tekstu.
Uzvodni špicevi rečnih ada su u letnjem periodu izuzetno produktivna mesta za ribolov smuđa. Na udaru su rečne struje i uz njih ima krša neophodnog za okupljanje riba, čemu pogoduje i konfiguracija terena, formirana pod uticajem toka. Ada nikad nije na sredini reke i udar vode prima s boka: glavni tok podriva njemu izloženu stranu, uz koju je dubina zato veća. Tok se tu razdvaja na deo koji nastavlja duž ade i deo koji preliva špic i stvara vrtloženja sa suprotne strane.
USLOVI SU NAJBOLJI za lov smuđa na uzvodnom špicu ade kada je vodostaj nizak, a tok usporen, jer se tada riba grupiše na mestima sa snažnijim protokom vode i izraženijom strukturom obale i dna. Uzvodni špic je u nekim slučajevima zaštićen kamenom, nekada je glinovit, sa nanetim granjem i oborenim stablima, a često je plitak i peskovit, pa služi kao plaža u letnjem periodu. U svakom slučaju, poseduje za lov smuđa izrazito pogodne strukture, kao što su preliv, odsek sa naglim prelazom sa manje dubine na veću, duži deo obale izložen udaru vode, zona ubrzanja toka i manji liman sa povratnom stujom (na strani sporednog toka).
Ako je voda bistra, niska, pregrejana i spora, idealno je pecati po vetrovitom ili kišnom danu i u periodu prelaza dana u noć i obrnuto. Na skici 1 prikazan je način sidrenja čamca. On treba da bude postavljen uzvodno, na dovoljnu udaljenost od ade i u položaju koji omogućava primenu dve tehnike varaličarenja kojima se prezentuje varalica na dva atraktivna mesta. Prvo mesto jeste udaru vode izloženi bok ade, sa dugim odsekom i naglim prelazom sa manje dubine na veću, te sa dužim platoima na dubini od 3 do 6 metara. Položaj čamca treba da omogući ribolovcu označenom slovom A da kontroliše priobalje u širini od desetak metara i u dužini od 30 m... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 383-)