Sa dolaskom toplijeg vremena aktiviraju se mnoge ciprinidne vrste koje preko zime nisu pri punom apetitu. Jedna od njih je i babuška, koja se u periodu pred mrest veoma intenzivno hrani, pa ju je uz pravilan pristup moguće veoma uspešno pecati i na malim stajaćicama, a posebno atraktivan je lov krupnih riba te borbene vrste plovkaroškim priborom
Minula zima nije donela velike količine snega, a nije bilo ni obilnih kiša poslednjih meseci. Zahvaljujući tome, nivo i providnost malih stajaćica uz Južnu Moravu na širem području Leskovca bili su normalni, tj. znatno povoljniji za ribolov nego prošle godine u ovo vreme, kada su bare i pojedina jezera u ovom kraju bili izliveni i mutni. U želji da iskoristim takvu situaciju, već od marta sam počeo da planiram prolećno pecanje krupne babuške na stajaćim vodama oko Leskovca, a te planove sam uspešno realizovao u više navrata tokom aprila i prvih dana maja.
PRVO JAČE SUNCE I TOPLIJE VREME početkom aprila privuku babuške u najpliće delove bara, gde se one praćakaju i jure, spremajući se da polože ikru. Razlog takvog ponašanja krajnje je jednostavan – plitka voda zagreva se brže od duboke, pa tu najpre kreće i bujanje vegetacije u kojoj se riba mresti i razvoj sitnih vodenih organizama kojima se ona hrani, tako da su to idealna boravišta u ovom periodu i za babušku i za druge ciprinide. Baš na takvim delovima stajaćica u ovom periodu tražim i nalazim najkrupnije komade, kojima mamce nudim pri dnu, na dubini od oko 1 m, u prolazima između pojasa gustog ševara ili u rupama u travi, koje mogu biti i prečnika samo dvadesetak centimetara a da u njih plasiran mamac donese lepu ribu.
NIJE JEDNOSTAVNO ZABACITI u tako malu rupu na daljini od petnaestak metara, pa je važno dobro odabrati pribor i uskladiti sistem. Njega pravim tako što »strejt« vegler (sa ravnim telom, tj. sa cevčicom, bez zadebljanja) montiram kao klizeći plovak kako bi pri zabacivanju bio što bliže olovu i da bi svi elementi pali na taj vrlo mali slobodni prostor, jer u suprotnom najčešće moramo odmah da vadimo sistem i ponavljamo zabačaj. Najčešće koristim veglere sa 2 ili 3 g ugrađenog otežanja, koji traže još gram olova na struni kako bi idealno stajali, a najviše volim providne modele, samo sa drečavo obojenim vrhom, jer su najneupadljiviji i ne plaše ni najoprezniju ribu u kristalno bistroj vodi.
Radi preciznog zabacivanja, ali i zbog vađenja krupnih babuški iz guste trave, koristim dugačke i jake štapove – šest metara dug bolonjez Shimano Speedmaster 600 GT i osam metara dug »petljaš« (teleskop bez vođica) Milo Jindo 99. Taj drugi štap je iz jedne starije serije i nije nimalo lak – ima preko 300 grama, ali mi to ne smeta jer ga ne držim u ruci, već ga po zabacivanju stavim u držač. Kada krupna babuška (koja može meriti i znatno preko 1 kg) udari u gustoj travi, nema prostora za suptilno zamaranje. Potrebno je bukvalno čupati ribu, neretko sa velikom količinom vegetacije, pri čemu treba dobro nategnuti štap i opteretiti sve delove sistema, koji moraju takođe biti jaki i dobro uklopljeni – osnovni najlon mi je prečnika 0,18 mm, predvez 0,16 mm, a udica je Colmic Nuclear MR 200, veličine 12, čiji kvalitet je i to što dobro »drži« oštrinu, tj. zadržava veliku ubodnu moć i posle nekoliko pecanja i više izvađenih lepih riba.
Oko mamca nema nikakve mudrosti niti »šaranja« – to je isključivo »ruža« od sredine običnog belog »pekarskog« hleba, po mogućstvu što veća i montirana tako... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 558-)