Babuška važi za ribu sa prilično širokim jelovnikom, koja se može uspešno loviti na razne mesne mamce, hleb, kukuruz, valjke, male bojlije itd. No nije svejedno šta ćemo joj kada ponuditi, jer se njene preferencije menjaju sa promenom temperature vode. Evo na šta tokom proleća i na početku leta ovu popularnu vrstu peca jedan od najuspešnijih specijalista
Kada nam vremenske prilike daju do znanja da je još jedna zima ostala za nama i martovsko varljivo sunce počne da zagreva dobrano ohlađenu zemlju i vodu, po navici otvaram sezonu lova meni izuzetno drage i interesantne babuške. Pretresam tada uporno dobro poznate terene, krećući pri tom od onih najplićih, koji se najbrže zagreju, što riba nepogrešivo oseća. Tada babuške, kojima se metabolizam sa porastom temperature ubrzava posle zimskog »posta«, počinju intenzivno da se hrane, pripremajući se za još jedan ciklus produžetka vrste. U to doba obično forsiram plitke kanale Pančevačkog rita, naročito zone uz samu trsku, pored obale. Kada objavim neku sliku sa ulovom ili kažem kolegama da sam počeo da dobijam babuške, najčešće prvo žele da saznaju na šta, a skoro svaki put se na društvenim mrežama neko nadoveže i pitanjem koji je po mom mišljenju najbolji mamac za babušku.
TO PITANJE, MADA NA PRVI pogled deluje jednostavno, zapravo je veoma kompleksno, jer postoji više odličnih mamaca, ali ne i neki koji bi bio efikasniji od svih ostalih tokom cele godine. Zato ću u narednih nekoliko redova probati da najkraće što je moguće prenesem svoja zapažanja o tome kako se preferencije babuške menjaju sa rastom temperature vode u prvom delu sezone, tj. da iznesem kada na šta najbolje pecam jednu od najpopularnijih ciprinida naših voda, koja nam je pre više decenija stigla iz Azije i toliko se odomaćila da praktično nema iole veće stajaćice niti tekućice šaranskog regiona u Srbiji koju ne nastanjuje.
NA SAMOM POČETKU BABUŠKARSKE sezone najproduktivniji su crvi i gliste, tj. mamci koji sadrže mesne proteine. Najbolje sam rezultate u tom periodu postizao na male mamce, na udicama standardne veličine 14, i to na predvezima od najlona debljine 0,12 mm. Tako suptilna i lagana prezentacija malih zalogaja je praktično neophodna, jer je u još hladnjikavoj i prozirnoj vodi riba veoma izbirljiva i obično uzima mamac oprezno, pa se često dešava i da se babuške kače za spoljašnji deo usta ili da ih »mašimo«, tj. da kontriramo u prazno čak i kada veoma brzo reagujemo.
POMENUTI MESNI MAMCI su najproduktivniji za babušku i u prvom delu aprila, tj. sve dok se voda ne zagreje toliko da se pokrenu i ozbiljnije aktiviraju cverglani i sunčice. Meni postepeno odustajanje od glista i crva olakšava i činjenica da ih babuška sve slabije uzima kako se voda greje... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 561-)