Zemlja se kao sastojak primama za ciprinide odavno upotrebljava u takmičarskom ribolovu, a tek od pre neku godinu masovnije i u rekreativnom. Upoznajemo vas ovog puta sa njenim osnovnim odlikama kako biste izvukli maksimum iz te komponente i iz hrane koju sa njom napravite
Do pre neku godinu, većina ribolovaca rekreativaca nije ni pomišljala na to da se prihranama za ribu uopšte može dodavati zemlja, a većina onih kojima je to bilo poznato smatrala je da je takav pristup rezervisan za takmičenja. Ali stvari su se tokom vremena postepeno menjale, pa je sve više kolega koje pecaju samo zadovoljstva radi a koriste zemlju kao jednu od bitnih komponenti svojih primama i sve češće se može čuti kako pecaroši jedni druge pitaju da li su stavili zemlju, koje vrste, u kojoj količini, koliko su takvu smesu nakvasili itd. Zato sam rešio da ukratko iznesem neka svoja iskustva u vezi s upotrebom zemlje u ribolovu, te da probam da objasnim kako deluje na primamu, u kojoj se razmeri dodaje, kako se nabavlja... Za pecanje se inače koriste laka zemlja, teška zemlja i glina; namene su im različite, ali pravilnim odabirom možemo umnogome poboljšati svoj rezultat.
UPOTREBA LAKE ZEMLJE je većim delom ograničena na plitke sporotekuće ili stajaće vode – jezera, kanale i bare. Mnogo se koristi u takmičarskom ribolovu, i to za »razbijanje« sitne larve (»fuja«) ili radi povećanja zapremine smese u situacijama kada je količina brašnaste hrane koja se sme upotrebiti ograničena. Zbog »oblaka« koji primama sa lakom zemljom pravi u vodi, ta se komponenta koristi u situacijama kada se ne lovi na dnu, već u sloju između njega i površine.
GLINA je vrsta zemlje sa izuzetnim vezivnim svojstvima tako da se uglavnom upotrebljava na tekućim vodama. Najčešće se pomeša samo sa crvima ili kombinuje sa njima i malim procentom hrane, a potom se od nje naprave kugle, koje brzo tonu i izuzetno su postojane, tako da ih tok polako razbija i oslobađa crve. Da bi se kugle dodatno otežale, često se u njih stavlja kamenje.
TEŠKA ZEMLJA se najčešće koristi i najlakše nabavlja, ne samo zato što je u ponudi imaju skoro sve bolje snabdevene prodavnice ribolovnog pribora, već i zato što je možemo lako naći u prirodi. Upotrebljava se kao dodatak hranama pri pecanju na većim dubinama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 397-)