Kada iskusan i posvećen ribolovac iz Srbije, koji je navikao da celog života mora rudarski da radi za svaki iole bolji ulov, dođe na vodu u kojoj ima dosta krupne ribe i uz to ima sreće se vodostajem i vremenom, može da se napeca kao nikad u životu
Tri godine nakon što sam po prvi put pecao na kanalu Šampanj–Burgonj, u severoistočnoj Francuskoj, blizu grada Sen Dizje, a između sela Vekvil i Otinji le Peti, ponovo sam se našao na istom mestu. Taj prvi ribolov na ovoj vodi punoj krupne ribe bio je vrlo koristan, budući da sam znao šta me čeka, pa sam se ovog puta mnogo bolje pripremio i odlično prošao.
KANAL JE DUG 224 KM, a zbog savladavanja visinske razlike na njemu ima čak 114 brana sa brodskim prevodnicama, tj. po jedna otprilike na svaka dva kilometra, i koliko sam uspeo da shvatim, za pecanje je svaka deonica između njih priča za sebe. Od tzv. mirnih ciprinidnih vrsta ima dosta šarana, amura, deverike, babuške, linjaka, krupatice, bodorke i crvenperke, a brojne su i grabljivice (som, štuka, smuđ, smuđ kamenjar, bandar i klen) koje održavaju red u ekosistemu.
KONTROLE SU REDOVNE, kao i poribljavanja, a prosečna lovna veličina svih vrsta je velika u poređenju s onim na šta smo mi navikli, zahvaljujući po svoj prilici i tome što sitne ribe nema mnogo, tako da one jedinke koje dostignu dovoljnu veličinu da nisu interesantne grabljivicama kao plen imaju više nego dovoljno hrane. Uz to, ni ribolovački pritisak nije veliki, budući da stazom koja vodi pored kanala smeju da se kreću samo pešaci i biciklisti, ali ne i automobili, pa se većina ribolovaca zadržava na onim delovima do kojih ne mora mnogo da se pešači nakon što se parkiraju kola. Koliko sam video, uglavnom su to moderne šarandžije, varaličari (koji su, dakako, najmobilniji) i plovkaroši, od kojih mnogi pecaju štek štapovima.
POUČEN GOREPOMENUTIM iskustvom, dva dana pre prvog pecanja hranio sam mesto kuvanim kukuruzom, a od pribora sam spremio dva teleskopa sa mašinicama – jedan od 4 m, sa težinom bacanja 10–30 g, i drugi dug 3,5 m, t.b. 10–60 g... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 568-)