Ver­zi­ra­ni ri­bo­lov­ci hva­ta­li su u po­sled­nje vre­me i po par de­se­ti­na tol­sto­lo­bi­ka za dan na Ti­si, a od­lič­nih ulo­va sve če­šće ima i na Ta­mi­šu. I za jed­nu i za dru­gu re­ku ka­rak­te­ri­stič­no je isto – ni­je ne­bitno ka­kav se pri­bor, si­stem i ma­mac ko­ri­ste, ali je ipak naj­va­žni­je da pri­ma­ma bu­de pri­vlač­na za bor­be­nog do­šlja­ka iz Azi­je či­ja je pri­rod­na hra­na plank­ton

Kra­jem ok­to­bra me­se­ca, po ma­gli gu­stoj kao te­sto, sa si­nom sam pe­cao na Ti­si kod Kni­ća­ni­na. Iz prav­ca ču­ve­nih ce­vi ga­so­vo­da re­skim zvu­kom se ot­pri­li­ke na sva­kih dva­de­se­tak mi­nu­ta ogla­ša­vao ne­či­ji elek­tron­ski sig­na­li­za­tor tr­za­ja, na­kon če­ga bi sko­ro oba­ve­zno usle­dio zvuk plju­ska­nja pri va­đe­nju ri­be, pa smo za­klju­či­li da kom­ši­je ve­ro­vat­no do­bi­ja­ju krup­nu de­ve­ri­ku ili ša­ra­na. Ali ka­da je sun­ce ja­če ogre­ja­lo i ma­gla se ma­lo di­gla, vi­de­li smo da dvo­ji­ca ri­bo­lo­va­ca ko­je smo do ta­da sa­mo ču­li za­pra­vo ci­lja­no pe­ca­ju tol­sto­lo­bi­ka.

TOG DA­NA IZ­ME­ĐU 20 I 25 »BI­KO­VA« te­ških od 3 do 5 kg upe­ca­li su Bog­dan Je­rin­kić i No­vi­ca Muj­dža sa No­vog Be­o­gra­da i sve te ri­be po­de­li­li ko­le­ga­ma, jer ka­ko mi re­ko­še – oni ku­ći no­se sa­mo tol­sto­lo­bi­ke te­ške pre­ko 6 kg. No iako su ima­li pu­ne ru­ke po­sla, bu­du­ći da je ak­ci­je bi­lo mno­go, ni­je im bi­lo te­ško da sa mno­go en­tu­zi­ja­zma i ener­gi­je isto­vre­me­no svo­je zna­nje po­de­le sa svi­ma na­ma ko­ji smo bi­li na tom de­lu ti­ske oba­le du­gom sto­ti­nak me­ta­ra i da sva­ko­me do de­ta­lja ob­ja­sne sve ono što sma­tra­ju bit­nim za us­pe­šan lov tol­sto­lo­bi­ka.

ONI SI­STEM PRA­VE TA­KO što na osnov­ni naj­lon na­vu­ku naj­pre kli­ze­će olo­vo (či­ju te­ži­nu – naj­če­šće je to iz­me­đu 60 i 80 g – bi­ra­ju za­vi­sno od br­zi­ne to­ka i du­bi­ne vo­de na me­stu pe­ca­nja), a za­tim i kli­ze­ću neo­te­ža­nu hra­ni­li­cu od spi­ral­no uvi­je­ne ži­ce, pa za kraj naj­lo­na ve­žu vr­ti­li­cu za či­ji slo­bod­ni kraj fik­si­ra­ju pred­vez ne du­ži od 5 cm, sa ša­ran­skom udi­com ve­li­či­ne 6.

Ne­ko­li­ci­na nas ko­ji smo do­šli da pe­ca­mo dru­ge ci­pri­ni­de na fi­der ili kla­sič­nu du­bin­ku, pa igrom slu­ča­ja pri­su­stvo­va­li vr­hun­skoj de­mon­stra­ci­ji ume­ća lo­va tol­sto­lo­bi­ka, od­mah smo na­me­sti­li ta­kav si­stem na po je­dan ja­či štap... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 571-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...