Mogućnost praktično neograničenog kombinovanja otežanja raznih težina sa udicama svih veličina, ekonomičnost, a uz sve to i velika lovnost (između ostalog i zahvaljujući specifičnom radu varalica na pokretnoj udici tokom tonjenja sistema) čine da čeburaške i fleksi-džigovi sve više postaju deo obaveznog arsenala varaličara širom sveta
Decenijama se za lov mamcima od meke gume sistemima kod kojih je otežanje uz varalicu širom sveta najviše koriste džig udice sa nalivenim otežanjem. I to nije čudno, jer takvo rešenje ima mnogo dobrih osobina. Ali u poslednjih desetak godina primetan je novi trend –umesto klasičnih džigova, kod kojih je veza između utega i udice kruta (tj. uteg je na samoj udici), sve češće se upotrebljavaju u Rusiji smišljene čeburaške i razni drugi »fleksi-džigovi«, a svim tim varijantama zajedničko je to da je uteg sa udicom (tik ispred koje stoji) spojen labavom vezom, tj. tako da se udica (na kojoj osim silikonca može biti i prirodni mamac) može pokretati nezavisno od otežanja.
TO REŠENJE OMOGUĆAVA da riba lakše usisa mamac, a istovremeno mu tokom propadanja ili izdizanja daje izazovniji rad nego kada je direktno spojen sa otežanjem. Osim toga, dobra strana »fleksi-džigova, a pogotovo čeburaške, jeste to što ribolovcu štede novac, prostor u torbi i snagu, jer svaku udicu i na nju montirani mamac, bez obzira na veličinu, možemo neograničeno kombinovati sa otežanjima različitih gramaža, tj. možemo praktično u trenu staviti uteg najprimereniji konkretnoj situaciji, dok sa klasičnim džigovima to nije moguće jer je otežanje naliveno, pa ukoliko želimo da ih koristimo i na plitkim i na dubokim mestima – moramo to unapred isplanirati i od kuće poneti mnoštvo udica iste veličine sa različitim na njih fiksiranim otežanjima.
UZ UTEG POSTAVLJEN tik ispred mamca mogu se koristiti različite udice, od onih sa pravim vratom i uskim lukom do vorm modela sa širokim lukom (eng »wide gap«); važno je samo da imaju okce postavljeno pod uglom od 90 stepeni u odnosu na vrat udice (tj. njenu uzdužnu osu) i da to okce bude dovoljno velikog prečnika da udica može potpuno slobodno da se kreće po žici provučenoj kroz uteg. Neki proizvođači udica primetili su da se pokretna otežanja sve više koriste, pa se poslednjih godina pojavljuju i vorm udice sa širim okcima nego ranije, kao i... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 572-)