Sa rastom popularnosti ultralajt ribolova veštačkim mamcima čini se da se u glavama većine ribolovaca smanjuje prihvatljiva gornja težina bacanja štapova za tu tehniku kao i njihova dužina. Ima, tako, mnogo onih koji misle da varaličarac za ultralako blinkerisanje ne sme biti duži od 2 m niti veće t.b. od 7,5 ili čak samo 5 grama. Ali neki ljubitelji ovog vida lova veštačkim mamcima imaju vrlo ubedljive argumente za korišćenje jačih štapova, a njihovi rezultati neretko im daju za pravo
Ultralako varaličarenje, kao po mnogo čemu posebna tehnika lova ribe veštačkim mamcima, u Evropu je stiglo iz Amerike, gde su postavljeni i prvi »standardi«, pa i određene gornje granice snage pribora. Po najstarijim prihvaćenim okvirima, štapovima za ultralaki ribolov smatrani su oni dugi do 228 cm (7 stopa i 6 inča) i težine bacanja do 10,5 grama (3/8 oz). Naravno, kao što u svemu biva, tokom vremena su se trendovi menjali i pojavljivala su se i drugačija shvatanja, pogotovo otkako postoji internet i društvene mreže, pa danas više nema jedinstvenog stava o tome koliko maksimalno sme da bude dug štap i kolika je »dozvoljena« deklarisana težina bacanja da bi bio smatran UL varaličarcem. Izvesno je samo to da ima i onih koji smatraju da se pecanje varaličarcima veće težine bacanja od 10 g ili čak samo dužim od 2,1 m ne može smatrati ultralajt ribolovom!?
Ja se tim odrednicama ne opterećujem previše, ali u ribolovu lakim priborom uživam i često ga upražnjavam, pri čemu, međutim, ne preterujem kad je reč o finoći pribora, pre svega zato što često na većim i dubljim kanalima (poput DTD-a) i jezerima jurim krupnije grgeče, kojima uglavnom bacam za tu vrstu malo krupnije silikonce, na koje se rado zaleću i veći predatori (pre svega smuđ i štuka). Da bude sasvim jasno, nije mi nimalo žao ako ne izvadim jedinku koja mi udari, desilo mi se to ko zna koliko puta, ali koliko god mogu izbegavam situaciju da mi riba pokida strunu i ode sa varalicom u ustima.
Zato bandara (a nekada i smuđa) na većim vodama uglavnom pecam priborom koji je po karakteristikama na gornjoj granici »izvornog standarda«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 578-)