Sve veći pritisak na riblji fond kombinovan sa razvojem tehnologije u raznim sferama pa i u ribolovu za posledicu ima i postepeno poboljšavanje mamaca i njihovih prezentacija, tj. načina na koje ih nudimo ribi. U lovu ciprinidnih vrsta već nekoliko godina se uz tonuće i plivajuće mamce sve više upotrebljavaju i tzv. kritično balansirani, za koje većina evropskih ribolovaca koristi iz engleskog jezika preuzet naziv »vafteri«
U modernom šaranskom ribolovu dugo su bojliji po plovnosti deljeni na dve jasno odvojene vrste – tonuće i plivajuće. U situacijama kada im je bila potrebna »međuplovnost« šarandžije su pravile »sneška belića« od po jednog tonućeg i plivajućeg bojlija (čiji je prečnik mogao biti isti ili različit) ili su na dlaku kačile po jednu polovinu plivajućeg i tonućeg bojlija. Naravno, nije prošlo mnogo pre nego što se kroz praksu pokazalo da nekad nije najefikasnije ni da tonući mamac i udica leže sasvim na dnu, a ni da plivajući bojli lebdi iznad njega toliko da izdiže i udicu, jer je u tom slučaju oprezni šaran može videti »iz aviona«.
EKSPERIMENTISANJE SA PREZENTACIJAMA i sastojcima bojli-smesa koji povećavaju plovnost bojlija doveli su do pronalaska vaftera – mamaca za ciprinide koji su tako balansirani da su između plivajućeg bojlija i tonućih mamaca, tj. taman toliko plovni da lebde tik iznad podloge na kojoj leži udica na koju su montirani, čime onemogućavaju šarana da je uoči. Naravno, taj »bestežinski« mamac (koji ne propada u travu, mulj, pesak...) riba lako vidi i iz daljine i još lakše usisa zajedno sa udicom, koja joj neretko završi duboko u ustima, a nakon što lovina krene u beg kada oseti ubod, težina hranilice ili olova »da kontru« i ribolovcu ostaje samo da uživa u borbi. Vafteri su se posebno dobro pokazali u lovu šarana, krupne babuške i deverike, kako u kombinaciji sa metod ili pelet hranilicama, tako i pri pecanju sa običnim olovom kao utegom. S uspehom se koriste i u rekreativnom i u takmičarskom ribolovu, a upotrebljivi su i za pecanje na plovak (vidi okvir »Plovkarenje«).
VAFTERI SE PRAVE U FORMI bojlija (tj. okruglica) ili peleta (valjčića), i posle dugog stajanja u vodi ostaju privlačni za ribu (tj. trajni su na udici). Moguće ih je montirati na različite načine, proizvode se u istom spektru aroma i boja kao i ostali šaranski mamci i lako ih je dodatno namirisati ukoliko ribolovac proceni da je to potrebno, a oni napravljeni uz dodatak konzervansa mogu se dugo čuvati.
Zavisno od veličine vaftera i modela udice, odabraćemo njenu veličinu. Tu striktnih... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 578-)