Sve više ribolovaca koji pecaju fider tehnikom ili klasičnom dubinkom koristi kuglice stiropora, ekspandirani pirinač i razne druge vrste podizača (veštačkih ali i prirodnih) kako bi ponudila ribi interesantan mamac ili ga prezentovala malo iznad dna
Kada mi je nedavno moj prijatelj Bojan (vlasnik novobeogradske prodavnice Fish Hunters) javio da je nabavio pinki crviće i da se već mogu kupiti, odmah sam otišao da se snabdem makar manjom količinom, za »ne daj bože«. Naime, vodostaji reka oko Beograda bili su tih dana krajnje nepovoljni za pecanje, ali gde god da krenem volim da imam pinkiće kod sebe, jer su često zaista nezamenljivi.
Ali dok sam po običaju zagledao ima li još čega novog od mog poslednjeg dolaska i pokušavao da se setim šta bi mi još moglo zatrebati, spazio sam kesice Gica Mix ekspandiranog pirinča, mamca koji odavno nisam video u prodavnicama pribora koje posećujem, ruku na srce možda i zato što ga odavno nisam koristio, pa je moguće i da jednostavno na njega nisam obraćao pažnju. Da ne bude pritom nesporazuma, znam da je taj naduvani plivajući pirinač veoma efikasan, u šta sam se definitivno uverio jednog leta, pecajući na jezeru Ćelije sa prijateljem Milanom Ilićem (jednim od doajena fider ribolova u Kruševcu).
Sada sam primetio i da su Gica Mix kesice sa ekspandiranim pirinčem dizajnom gotovo identične onima u kojima se prodaju kuglice stiropora iste robne marke, što takođe može biti razlog da ribolovci ne zapaze šta je zapravo unutra. A da zamešateljstvo bude još veće, na pakovanjima kuglica stiropora piše Puffi, što je naziv jednog od decenijama u našoj zemlji popularnih mađarskih mamaca – »kokice«, u ribolovačkom žargonu – proizvoda od ekspandiranih žitarica, koji je plivajući i polako se rastvara u vodi, mameći ribu mirisom i česticama koje otpušta, a naročito je efikasan u lovu babuške. Pošto mi je, nakon što sam mu sve ovo rekao, i Bojan potvrdio da su mnoge njegove mušterije zbog svega toga zbunjene, složili smo se da bi bilo lepo nešto napisati o različitim vrstama podizača i tako približiti ovu temu onima koje zanima a nisu u nju dovoljno upućeni. Na sve to nadovezala su se interesantna pecanja u poslednje vreme na Savi kod Beograda, na kojima sam uspešno koristio podizače (kao i kolega Nebojša Đukanović, koji je o tome pisao u Ribolovu br. 579), što je sve zajedno bilo sasvim dovoljno da nastane prilog koji upravo čitate.
KOLEGE KOJE REDOVNO PRATE moje tekstove i internet objave sa pecanja možda se i sećaju da sam o uspešnoj upotrebi kuglica od stiropora više puta pisao u svojim izveštajima sa voda (o »žutim kuglicama« korišćenim na Savi kod Martinaca, o belom stiroporu koji je bio značajan faktor dobrog ulova na Dunavu kod Karavukova itd.), a takvih i sličnih slučajeva bilo je još dosta, ali ću ovog puta probati da nešto malo detaljnije napišem o načinu na koji ja koristim ovaj veštački mamac za lov mirnih riba.
Na samom početku naglašavam nešto što oni koji se takmiče u fideru već znaju, ali sam siguran da nije poznato većini rekreativaca koji razmišljaju o tome da se okušaju na nadmetanjima – upotreba svih podizača od veštačkih materijala (te otud i stiropora) na zvaničnim takmičenjima je zabranjena. Na prijateljskim i nezvaničnim, međutim, nije (ako organizatori iz nekog razloga ne odluče drugačije), te se mogu koristiti kao i u tzv. slobodnom (rekreativnom) ribolovu, u kom su odavno uveliko našli primenu.
NEKADA SE KUGLICE STIROPORA KORISTE kao jedini mamac na udici, a češće se kombinuju sa raznim prirodnim mamcima, pre svega crvićima, pinkijima i glistama. Podizači posebno dobro dođu u dva slučaja – kada na dnu ima prljavštine ili neke materije koja prekriva mamac (o čemu je u gorepomenutom tekstu pisao kolega Đuka), odnosno onda kada nastojimo da mamac udaljimo iz vidnog polja glavoča (»peša«) i sitnog cverglana – agresivnih vrsta koje se hrane sa samog dna a od kojih po pravilu ciprinidi veoma teško mogu da dođu do ma kog zalogaja.
Istine radi, moram naglasiti da to malo izdizanje prirodnog mamca koje se postiže dodavanjem kuglice stiropora odgovarajuće veličine ne pomaže uvek, ali... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 580-)