Mnogi plovkaroši, dubinkaši i fideraši posvećuju veliki deo vremena potrazi za krupnom babuškom, koju je veoma zanimljivo i izazovno pecati. Ali još nismo čuli da je neko uspešno lovio trofejne ribe te vrste na veštačku mušicu namenjenu klenovima
Pecanje klena na jezerima umnogome se razlikuje od lova te ribe na tekućim vodama. Naime, tamo gde mu struja brzo pronosi hranu ispred nosa on je mnogo impulsivniji tj. manje oprezan i sklon da brzo zgrabi sve što mu liči na kakav zalogaj pre nego što prilika zauvek ode niz tok. Na stajaćicama, naročito na onim izrazito bistrim, kakva su kopanjem šljunka nastala jezera u Beloj Crkvi (na jugoistoku Banata, gde živim), klen je toliko izbirljiv da ga je izuzetno teško navesti da uzme bilo koji mamac, a pogotovo veštački, i uz to je toliko plašljiv da će pobeći ili na duže vreme odustati od pomisli da se hrani ako primeti bilo kakav pokret na obali ili čuje neki neprirodan zvuk.
LOV NA VEŠTAČKE MUŠICE je logičan izbor i verujem da bi najuspešniji bio uz primenu prefinjene tehnike kakvo je klasično mušičarenje, koje omogućava suptilnu i prirodnu prezentaciju mamaca. Ali uslovi su takvi da skoro nigde gde se klen zadržava nema dovoljno prostora za »mahanje«, zbog čega sam morao da potražim alternativni pristup i najbolje rešenje do kog sam došao je lov na sistem nalik drop-šotu, sa olovom na samom kraju strune i veštačkom mušicom od prirodnih materijala (koje za svoje potrebe sam vezujem), postavljenom na kratak bočni predvez.
OLOVO OBLIKA SUZE I TEŠKO 5-6 g za noseći deo monofilnog predveza, prečnika 0,35 mm, vezano je palomar čvorom, a muva je na 5 cm dugom komadu najlona debljine 0,22 mm, koji klizećim čvorom vežem za glavnu strunu i onda mogu da pomeram mamac, tražeći sloj vode u kom ga riba najradije uzima. Takav sistem dvodelnim varaličarskim štapom od 2,3 m, deklarisane težine bacanja do 10 g, mogu da sa tankom upredenom strunom na mašinici i na najnezgodnijim mestima bacim dovoljno daleko da dosegnem zonu u kojoj se riba nalazi i da uz to budem precizan kada treba plasirati muvu uz trsku, potopljeno granje i druge prepreke, oko kojih se klen krije i muva, posebno početkom aprila, kada se sprema za mrest.
TRAŽEĆI KLENA NA TAKVIM mestima, nisam, međutim, imao mnogo uspeha, tj. dobio sam samo nekoliko sitnih jedinki, pa sam rešio da za promenu pokušam da ga nađem na odsecima blizu obale... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 583-)