Često ponavljana konstatacija da onaj ko jednom nauči da vozi bicikl to neće zaboraviti do kraja života potpuno je primenljiva i na ribolov. Vrsni obrenovački varaličar dokazao je to na najubedljivji mogući način, uhvativši u prvom izlasku na Savu nakon dve godine ribu tešku skoro 80 kila
Verujem da je svako od nas nekad u životu čuo da se nekome nešto desilo zato što mu je bilo suđeno. E pa to bi se moglo reći i za moj poslednji ulov – jedini u poslednje dve godine, pošto taman toliko nisam izlazio u ribolov.
Posle te pauze od ribolova, koja je trajala skoro 24 meseca, 27. aprila sam se igrom slučaja sa devojkom obreo na svom splavu, na Savi, blizu elektrane TENT A. Došli smo tu da bismo popili neko piće i uživali u lepom i toplom prolećnom poslepodnevu, ali je Izabeli u jednom trenutku palo na pamet da bismo mogli da se provozamo čamcem mog drugara, privezanim za splav, a meni je iz nekog razloga došlo da usput na Toploj vodi (kako nazivamo izliv vode kojom se hlade turbine) koji put zabacim varalicu. I doba dana i godine i vodostaj su u tom trenutku bili idealni za pecanje soma na pomenutoj lokaciji, koja se nalazi na petstotinak metara uzvodno od mog splava. Od drugara čijim smo čamcem krenuli na ovaj mali izlet, privremeno sam, za tu priliku, pozajmio i pribor – štap Hearty Rise Predator, dužine 2,66 m i t.b. do 100 g, sa mašinicom Shimano Stella 6000 SW i upredenom strunom Sunline X8, debljine PE 2 (prečnika, po mojoj proceni, do 0,20 mm) i podvezom od monofila promera 0,50 mm, što je po »savsko-dunavskim« kriterijumima pribor za neki srednje težak ribolov.
NAKON KRATKE VOŽNJE čamcem stigli smo na mesto a ja sam sidro bacio na desetak metara od obale. Sava je bila povišena i beličaste boje, dakle savršena za lov soma. Iz kutije sa varalicama (koju sam takođe pozajmio) odabrao sam Mrša glavinjaru od 30 g, iako sam odmah sebi rekao da trokrake koje su na njoj nisu po snazi baš primerene lovu soma.
Zamahnuo sam i zabacio varalicu koliko sam god mogao dalje nizvodno i desno, ka obali popločanoj kamenjem i potopljenom bagremcu čije su grane izvirivale iznad površine. Glavinjara je pala na nekih metar i po od obale, gde dubina nije bila veća od jednog metra, a ja sam zatvorio preklopnik mašine te podigao vrh štapa da varalica proradi i u tom trenutku osetio strahovit udarac, na koji sam refleksno odgovorio kontrom, i odmah sam znao da na štapu imam soma (a iskreno drugu ribu tu nisam ni očekivao).
U PRVIH NEKOLIKO MINUTA riba se nije mnogo otimala već je plivala uzvodno, ka čamcu, tako da je privlačenje bilo lagano, otprilike kao da je na štapu som od petnaestak kila. Tek kada je prišao čamcu, prosto se ukopao u dubini i krenuo da »hefta«, tj. silovito nabija glavom nadole. Pokušaj da ga podignem sa dna nije uspeo i tada sam shvatio da ipak imam posla sa znatno većom ribom nego što sam isprva pretpostavljao. Zatim je usledio strahovit beg, prvo nizvodno a zatim na vodu (tj. ka sredini Save), pa je pomalo krenula da me hvata panika. Izabela je sve to snimala telefonom, a ja sam jednom rukom upalio motor i nekako joj objasnio kako da izvadi sidro, što nikada ranije nije radila. Naprosto nismo imali drugo rešenje nego da krenemo za ribom koja je i dalje vukla nizvodno i ka drugoj obali.
POŠLO NAM JE ZA RUKOM da to učinimo na vreme, a ja sam nekako manevrišući motorom i istovremeno držeći štap uspeo da izbegnem drugu opasnu zonu u ovakvim prilikama – stubove mosta... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 584-)