Umesto da se pod hitno pozabave traženjem načina kako da što više naših ribolovnih voda bude čuvano onako kako je Tamiš čuvan u poslednjih pola decenije, nadležni ovih dana bez ikakvog ustezanja obznanjuju da planiraju da Ribolovačkom savezu Vojvodine (jednom od po svim kriterijumima najuspešnijih korisnika) oduzmu gazdovanje tom rekom!?
Ovdašnju ribolovačku javnost, odavno naviknutu na sve i svašta i od profesionalnih ribokradica i od ribara i od ribolovaca, pa i od države, odavno nije skoro tako uzdrmala neka vest kao ona da je država namerna da nakon što teren oko reke Tamiš od njenog ulaska u Srbiju do brane kod Opova proglasi za zaštićeno prirodno dobro, brigu o svim aktivnostima na tom području, uključujući i rekreativni ribolov, ne poveri dosadašnjem korisniku te reke (Ribolovačkom savezu Vojvodine) već novoj firmi!?
DA NISAM PROČITAO TU INFORMACIJU u takvom kontekstu da je bilo sasvim jasno da je istinita, pomislio bih da je reč o neslanoj šali. Ali pošto s tim u vezi nije bilo nedoumica, prvo mi je palo na pamet da bi, valjda, bilo normalno, nakon više od decenije rada velikog tima stručnjaka na svim detaljima u vezi sa zaštićenim područjem (navodno je bilo direktno angažovano preko 20 ljudi), da eksperti iz sektora u Ministarstvu zaštite životne sredine koji se bave zaštićenim područjima, kada dođu do pitanja kome da se upravljanje tim područjem poveri, konsultuju kolege iz ostalih sektora. Pa da onda iz sektora za prirodne resurse dobiju informaciju da im u ovom slučaju okolnosti savršeno idu na ruku budući da celim tokom reke Tamiš, kao delom RP Banat, gazduje RSV, po svim kriterijumima, pa i po mišljenju ribolovaca, jedan od najboljih korisnika u Srbiji, čija je sadašnja ekipa u poslednjih pet godina od vode sa siromašnim ribljim fondom, na kojoj je bilo mnogo nereda, napravila reku za primer, o kojoj se priča u celoj Srbiji i na koju se iz praktično cele zemlje dolazi na pecanje. A uz to ribočuvari ove firme, koji većinom i žive u mestima uz Tamiš, pa odlično poznaju situaciju na terenu, predvođeni svojim šefom Oliverom Adžićem, već rade i mnogo toga što striktno uzev nije njihov posao, ali u većoj ili manjoj meri ulazi u opis poslova »čuvara prirode«, kako se zvanično zovu pripadnici kontrolne službe u zaštićenim područjima.
ALI KOD NAS MALO ŠTA MOŽE da bude normalno, pa je u ovom slučaju za svoj dobar višegodišnji rad RSV »nagrađen« tako što je Nacrtom uredbe o proglašenju i studiji zaštite predela izuzetnih odlika Potamišje resorno ministarstvo predvidelo da druga firma bude upravljač tog područja, dakle zadužena da u njemu vodi računa i o ribolovu (tj. o održivom korišćenju ribljeg fonda) te da izdaje dozvole za tu aktivnost, dok bi RSV-u trebalo da ostane samo deo reke od brane kod Opova do ušća u Tamiš!? Namerno neću ni pomenuti ime firme koju je država odabrala kao svog favorita za ovaj posao, jer smatram da ovde nije primarno pitanje ko treba da dobije najveći deo Tamiša na upravljanje već ko treba da ga izgubi! Naime, verujem da je svima vama koji ovo čitate jasno (a to sam i rekao na javnoj raspravi u Kovačici) da se time što se upravljanje Tamišom oduzima jednom od najboljih korisnika ribolovnih voda u Srbiji šalje potpuno skandalozna i neprihvatljiva poruka svakom ko u ovoj zemlji nastoji da svoj posao dobro radi i ko veruje u mantru koju svi stalno slušamo da jedini kriterijumi kvaliteta nečijeg rada mogu biti konkretni rezultati i poverenje građana.
DA JE I ONIMA KOJI OVU ODLUKU DONOSE i onima kojima je zapala nezahvalna dužnost da je pred narodom brane i odbrane bilo jasno da pokušaj takve otimačine (ne mogu da nađem adekvatniju reč) neće baš lako proći, može se naslutiti iz toga što su i nacrt uredbe i javni uvid i poziv na javnu raspravu koji njenom usvajanju moraju prethoditi objavljeni navodno u skladu sa propisima ali tako da ih gotovo niko nije primetio. Primera radi, javne rasprave u četiri opštine u Potamišju zakazane su u radno vreme radnim danima, i to na takav način da za njih, sami su to naveli, nisu znali ni svi zaposleni u tim opštinama čijeg se posla sve ovo direktno tiče, a zainteresovani građani su do informacija stizali prenoseći ih od usta do usta. Zato nije ni čudno što troje predstavnika ministarstva nije moglo da skrije svoje iznenađenje činjenicom da je u opštinama Kovačica, Opovo i Sečanj, gde su mislili da neće biti maltene nikoga, na javne rasprave došlo po tridesetak ljudi (u Zrenjaninu ih je bilo nešto manje), i to svuda skoro bez izuzetka samo zato da bi izrazili podršku radu RSV i žestoko neslaganje sa idejom da se toj firmi oduzme upravljanje Tamišom.
U NASTOJANJU DA ODBRANE TAJ VEOMA TEŠKO odbranjiv predlog, predstavnici ministarstva (kojih je bilo troje, ali je na svim raspravama sve vreme govorila i građanima na pitanje odgovarala samo jedna osoba), rekli su kivnim i onim što su čuli povremeno vidno zaprepašćenim građanima razne vrlo indikativne stvari, od kojih ću pomenuti samo neke:
- a) Da se oni pri planiranju zaštićenog područja i izboru upravljača nisu ni najmanje detaljno bavili upravljanjem ribarskim područjima i zaštitom ribljeg fonda, jer reka Tamiš (verovali ili ne) nije najbitniji deo zaštićenog područja Potamišje (?!), da o ribolovu i s njim povezanim pitanjima zaštite zapravo ne znaju dovoljno (što je i bez tog priznanja bilo vrlo jasno po izostanku odgovora na više krajnje konkretnih pitanja), te da im zbog toga, uprkos višegodišnjem radu na projektu formiranja zaštićenog područja Potamišje, gle čuda, navodno nije uopšte palo na pamet da bi onaj ko dobro štiti riblji fond možda mogao biti odgovarajući kandidat i za ostale zaštitarske poslove na istom terenu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 587-)