Iz godine u godinu u našim se vodama geometrijskom progresijom povećava broj tolstolobika, ali i pecaroša koji ga uspešno ciljano love. Neki za to koriste kupovne primame, sisteme i »tehnoplankton tablete«, no sve je više i onih koji odlične rezultate postižu praveći sve što im treba u domaćoj radinosti, od jeftinih i svima lako dostupnih komponenti
U mnoštvu vesti o kolegama koje su poslednjih nedelja i meseci lepo prošle u ribolovu posebno me je zaintrigirala informacija da se Darko Stefanović Bubamarac, serviser muzičke opreme iz Smedereva, u društvu sa prijateljem i sugrađaninom Stanislavom Miloševićem Cakijem (profesionalnim muzičarom), u prvom ciljanom izlasku uspešno oprobao u lovu tolstolobika na Rudniku kod Gaja, i to na primamu (»tablete«) svoje proizvodnje. Zato sam ga zamolio da meni i čitaocima Ribolova pobliže opiše kako je pecao, a on se rado odazvao pozivu i do tančina mi sve objasnio.
– U VIŠE NAVRATA SAM POSLEDNJIH godina na raznim vodama gledao u ogromnim jatima tolstolobike kako iskaču iz vode, plivaju na sve strane i ometaju pecanje raznih drugih vrsta, i »mirnih« i »grabljivih« – počeo je svoju zanimljivu priču Bubamarac i nastavio: – Kako se to ponavljalo iz izlaska u izlazak, sve sam ozbiljnije počeo da razmišljam o tome da probam da ih lovim. A kako o tome nisam mnogo znao, moj prijatelj Caki i ja smo počeli da intenzivno skupljamo informacije, kako direktno od kolega tako i preko interneta. Budući da u Smederevu još uvek nema u svim radnjama ni sistema ni »tehnoplankton tableta«, odlučio sam se za improvizaciju, to jest da pokušam da sam napravim i nosač »tableta« i tu »primamu-mamac«, pa sam kupio spravu za ručno presovanje i odabrao recept koji je po tvrdnjama mnogih kolega jedan od najefikasnijih.
RECEPT TRAŽI 1 kg mleka u prahu, 1 kg kukuruznog sitnog brašna, po dve kesice limuntusa i sode bikarbone, 0,5 kg prezle, te 2 dl šećernog sirupa (skuvanog od jednakih količina šećera i vode). Naime, za sjedinjavanje sastojaka, tj. za dobijanje mase koja se može »peletirati«, nije upotrebljiva čista voda jer bi se u njoj sastojci aktivirali (tj. počeli bi da se razlažu). Mora se, dakle, koristiti šećerni sirup, koji se u mešavinu pobrojanih suvih sastojaka dodaje postepeno, uz neprekidno mešanje, a potom se dobijena smesa pomoću male ručne prese pretvara u »tablete«, koje se četrdesetak minuta suše u rerni, na 60-70 stepeni.
Naravno, nisam hteo da krenem na pecanje pre nego što isprobam ovu svoju rukotvorinu u »laboratorijskim« uslovima. Ubacio sam jednu »tabletu« u teglu i video da funkcioniše onako kako po teoriji i treba, rastapajući se oko 45 minuta, uz konstantno pravljenje »magle«, pa smo moj prijatelj Caki i ja jedva dočekali prvi dan bez kiše da odemo da vidimo kako će ovo funkcionisati u praksi... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 587-)