Teorija kaže da je većina grabljivih riba našeg podneblja izrazito aktivna u ovom delu godine, jer im zbog metabolizma ubrzanog visokim temperaturama treba dosta hrane. Zato bi najefikasnije za njihov lov sada trebalo da budu agresivne prezentacije i njima primerene varalice, ali nije loše imati pri ruci i neko rešenje i za potpuno suprotnu situaciju, koliko god neverovatno delovalo da se u njoj uopšte možemo naći
Razni ljudi u ribolovu vole razne izazove. Za mene jedan od najvećih jesu one situacije koje me teraju da se snalazim i improvizujem kako bih uhvatio ribu ili mogao da joj ponudim mamac na način koji mi se u datim okolnostima čini najprimerenijim. Nekad ti eksperimenti budu uspešni, nekada potpuno promašim, ali se dešava i da se pokaže da je nešto prvobitno zamišljeno kao rešenje za jedan problem upotrebljivije za nešto sasvim drugo. U svakom slučaju, takav pristup iziskuje kreativnost, dublje analiziranje različitih situacija i intenzivno isprobavanje funkcionalnosti »izuma«, a sve to nas čak i ako rezultat izostane u svakom slučaju čini boljim ribolovcem.
TAKO SAM PRE NEKOLIKO GODINA, RAZMIŠLJAJUĆI o tome kako da postignem odgovarajuću prezentaciju malih silikonaca na drop-šot montaži (vidi okvir »Drop-šot«) ponuđenoj štapom prilično brze akcije, došao na ideju da pokušam da »usporim« pomeranje sistema tako što ću za onaj njegov deo između udice i olovnog utega umesto najlona ili fluorokarbona upotrebiti elastičnu gumu koja se koristi za metod-fider sisteme. Pomislio sam, naime, da bih tako mogao postići da se pri sporom pokretanju vrha štapa varalica malo pomeri, a da olovni uteg ostane na dnu i da potom guma pri vraćanju na originalnu dužinu prosto privuče udicu sa silikoncem, otprilike kao da je na sredini nekog federa koji se naizmenično rasteže i skuplja.
Odmah mi je bilo jasno da zbog debljine gume standardnu drop-šot udicu neću moći da vežem kao kada bih koristio najlon ili fluorokarbon, ali sam srećom imao odlične VMC 7119 SH udice sa vrtilicom provučenom kroz okce. One su namenjene baš za drop-šot, a virbla omogućava da se udica okreće za 360 stepeni, čime se obezbeđuje optimalan položaj mamca u vodi i sprečava uvrtanje strune. Za donje okce vrtilice vezao sam oko 35 cm dugo parče fider-gume klinč čvorom sa tri namotaja, a istim čvorom sam potom za donji kraj gume vezao uteg od 14 grama sa ulivenom vrtilicom. Probao sam najpre da koristim drop-šot olova sa »štipaljkom«, ali se pokazalo da uteg u zabačaju čak i kada se ne zamahuje prejako vrlo lako sklizne sa gume, pa sam odustao od drop-šot »čistunstva« i uzeo klasično olovo. Uzgred, za vezivanje udice i utega primenljivi su izvesno i razni drugi čvorovi, ali ako se rešite da eksperimentišete, proverite njihovu nosivost, kako vam se ne bi desilo da u slučaju zapinjanja za prepreku lako ostanete bez utega ili cele gume.
ZIMSKA PECANJA NA OVAJ SISTEM donela su mi dosta ulova, pre svega bandara i smuđa kamenjara, iako se pokazalo da je moja zamisao o »federu« potpuno promašena jer se fider guma pod težinom olovaca koja se koriste za drop-šot nimalo ne isteže, pa je efekat bio praktično isti kao da pecam sa najlonom. Međutim, ispostavilo se da oko 1 mm debela guma koja je ispod udice ribi uopšte ne smeta, a da je ovako napravljeni drop-šot sistem vrlo praktičan zato što ne zauzima gotovo nikakav prostor u priboru (možemo ga držati među varalicama, utezima, sa kopčama ili sajlicama itd.) i uz to se uopšte ne mrsi, a moguće ga je u trenutku okačiti na bilo koji varaličarski sistem s kopčom na kraju (na koju nataknemo gornje okce vrtilice provučene kroz udicu), pa nastaviti sa pecanjem drugom tehnikom (drop-šotom) bez gubljenja vremena na prevezivanje ili pravljenje nove montaže.
Zato već duže vreme uvek imam par ovakvih sistema u kutijama sa ultralajt varalicama, a nedavno sam jedan od njih upotrebio da rešim jedan problem na koji nisam računao i krajnje neočekivano sam se na njega i te kako napecao... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 589-)