Iako važi za ribu koju je prilično lako loviti kada je pri apetitu, zbog čega i mnogi specijalisti za nju u arsenalu imaju tek nekoliko vrsta varalica, bucov ume da bude veoma izbirljiv, čak i onda kada je izrazito aktivan. Naš saradnik se poslednjih nedelja na dva udaljena i po mnogo čemu različita terena našao u takvim situacijama i obe je uspešno rešio
Bucov je oduvek bio jedna od omiljenih grabljivica varaličara sa naših ravničarskih reka i većih kanala. To nije čudno jer je vrlo borben, može dosta da naraste, snažno udara i uz to se može loviti na razne veštačke mamce, a ako pronađemo najbolju prezentaciju i mamac za konkretne uslove, možemo za dva-tri sata uhvatiti i dvocifren broj lepih riba, premda to, naravno, ni slučajno nije toliko lako ostvarljivo da nadmudrivanje sa ovim predatorom iz roda šaranki izgubi draž. Štaviše, nije uopšte retkost da bucovi intenzivno raubuju na površini na sve strane ispred nas, razbijajući jata kedera koji pršte na sve strane, a da mi pritom do kraja takvog cuga ne uspemo da pronađemo ni veštački mamac niti način vođenja koji bi nam doneli makar jednu ribu u meri na štapu. A leti je lov bucova po pravilu dodatno otežan i time što »bucko« ima u ponudi ogromne količine hrane, jer su vode pune tek izmrešćene sitne ribe, ali i time što su reke i kanali izrazito bistri, što ovu grabljivicu dobrog vida čini podozrivijom, tj. izbirljivijom, pa sada može biti potrebno i dosta truda i umeća da bi se uhvatilo nekoliko iole većih jedinki (od 40 cm i više).
OVU LETNJU SEZONU LOVA BUCOVA OTVORIO SAM sa dobrim drugom Đorđem Perićem, na Dunavu kod Srebrnog jezera. Na vodi smo bili oko 17 č i već tada je cela površina vode vrela od malih kedera, ali i od povremenih raubova sitnih bucova. Đole je pokušavao da ih dobije na male glavinjare, dok sam ja forsirao leptire. Imali smo dosta udaraca ali i promašaja i spadanja tih malih grabljivaca, pa smo samo ponekog izvadili. Stoga sam ja privremeno odustao i izvesno vreme pokušavao da prevarim kakvog bandara na silikonce ili voblere, međutim tek od njega nije bilo ni traga ni glasa.
U jednom trenutku na um mi je palo da probam da bucovu ponudim malog šeda na džig udici sa olovnom glavom, računajući na to da takva varalica najvernije imitira male kedere, koji su očigledno tog momenta bili hrana bucova. A i da nije bilo tako, prethodno smo probali praktično sve drugo što je imalo ikakvog smisla i uhvatili jedva nekoliko sasvim sitnih jedinki, pa nam je samo to ostalo od iole smislenih opcija. Ne bismo, dakle, imali šta da izgubimo čak i ako bi se taj pokušaj okončao bez rezultata. I brzo će se pokazati da nismo pogrešili.
KAKO NISAM OČEKIVAO DA će na najmanje šediće odjednom proraditi krupan bucov, nisam promenio komplet kojim sam do tada lovio, već sam nastavio da pecam štapom Hearty Rise Laiquendi LQS 662L, dužine 198 cm i deklarisane težine bacanja 1–8 g, na kom je bila mašinica Shimano Ultegra 2000 S, a na džig udicu veličine 6 sa olovnom glavom od 5 g (koju sam odabrao kako bih mogao da bacim dovoljno daleko) okačio sam 4 cm dug Angler Notes Slap Shad bele boje, zabacio koliko god sam mogao dalje, odmah zatvorio preklopnik na špulni i počeo sa najbržim mogućim vođenjem ispod same površine...
I ODMAH SAM IMAO RIBU na štapu (bucova od preko 30 cm), a to se nastavilo i u narednim zabačajima, koji su retko prolazili bez udarca. Istina, i sada je bilo promašaja i spadanja, ali znatno manje nego na varalice koje smo prethodno koristili.
Posle desetak uhvaćenih riba odlučio sam da promenim dekor i probam da lovim na istog šedića, ali boje meda, kako bih video da li je boja primarni faktor uspeha ili su ipak ključni oblik i vibracija. U prvih nekoliko zabačaja imao sam na istom mestu dva agresivna udarca ali bez realizacije, no treći put nije bilo promašaja i posle prvog bega znao sam da mi je na štapu znatno krupnija riba od onih što smo ih do tada uhvatili (a od kojih je većina imala od 300 do 700 g). Posle par minuta sam bucova dugog 55 cm i teškog oko 1,5 kg ubacio u meredov ribolovca koji je pecao u blizini i kolegijalno prišao da pomogne, što je i doprinelo da se ova borba uspešno završi jer bih zaista teško uspeo da laganim priborom koji sam koristio takvu ribu navučem na nasip i prihvatim rukom a da mi ne pokida tanku osnovnu strunu ili predvez. Brzo smo načinili nekoliko fotografija i vratili bucova u vodu, nakon čega smo dobili još par manjih riba i otišli kući više nego zadovoljni izlaskom koji nije naročito dobro počeo ali se završio neočekivano dobrim ribolovom na varalice koje nam ni u kom slučaju nisu prvi izbor za bucova.
LETNJE NADMUDRIVANJE SA BUCOVIMA nastavio sam sa svojim drugarom Jovanom Stojanovićem (vlasnikom Jutjub kanala Angler Notes), loveći iz njegovog čamca na beogradskim terenima nizvodno od Pančevačkog mosta – tačnije kod Ade Huje, Višnjičke banje i Bele stene.
U prvom izlasku smo bili na vodi nešto ranije nego uobičajeno. Već oko 4 sata ujutru smo isplovili iz marine, a na prvom mestu smo bili pre svitanja, ne bismo li uhvatili prvi cug bucova pre nego što se pojavi ogromna količina kedera na površini. Međutim, za razliku od izlazaka na isti teren u ovom delu sezone ranijih godina, sada nismo videli bukvalno nijedan raub. Ali nismo ni pomišljali da odustanemo zbog toga – pili smo kafu, tiho razgovarali i povremeno zabacivali, pokušavajući da prevarimo bar nekog bucova, a to nam je donelo par sitnih smuđeva. Naravno, nismo ni pomišljali da trošimo vreme i energiju na njih, tim pre što nam smuđ ovog puta nije bio ciljana riba, ali kada se ni posle promene nekoliko... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 589-)