Gliste su jedan od najviše korišćenih i najefikasnijih mamaca za skoro sve vrste mirnih riba i za mnoge grabljivice. Prodaju se u skoro svakoj ribolovačkoj prodavnici, nisu preterano skupe i ima ih preko cele godine. Ali svaki ribolovac može količinu dovoljnu za vlastite potrebe proizvoditi uz minimalno ulaganje novca, malo truda, i to na pola kvadratnog metra
Čuveni grčki filozof Aristotel nazvao je gliste »crevima zemlje«. Bez tih malih bića zemljište ne bi bilo plodno, jer ona prerađuju organsku materiju u oblik koji je biljkama potreban za pravilan razvoj. Zato je upravo prisustvo glista indikator da zemlja nije ispošćena i da je zdrava, a humus koji one proizvedu izlučivanjem prerađene materije efikasnije je đubrivo od ma kog veštački proizvedenog.
Naravno, gliste su i jedan od najboljih mamaca za ribolov i uzeće ih gotovo svaka riblja vrsta. Slično kolegama koje pecaju na varalice sopstvene izrade, jednog dana osetio sam potrebu da sam proizvedem mamce na koje ću loviti. Sem toga, u dvorištu imam i baštu i dosta cveća, pa je glistarnik potencijalno donosio dvostruku korist: em ću uvek imati dobru zalihu mamaca, em ću imati humus.
Prava proizvodnja mamaca nije isto što i proizvodnja u kućnim uslovima, za vlastite potrebe. »Biznis varijanta« traži znatna materijalna sredstva, prostor, rad, a i veliko znanje, jer svaka masovna proizvodnja ima svoje finese. Međutim, u ograničenoj količini i meri koja će obezbediti dobar deo uobičajenih potreba za mamcima, gliste može uzgajati gotovo svako (čak i deca, kojima je ceo proces uglavnom veoma interesantan). Ako nemate podrum, možete svoju »mikro farmu« držati i u garaži ili u nekoj drugoj prostoriji u kojoj nema previše svetlosti. Ovakva proizvodnja je zabavna, ne zahteva neki naročiti rad i brigu, ali traži da stalno učimo, zapažamo i eksperimentišemo.
OSNOVNA STVAR POTREBNA za kućnu proizvodnju glista je odgovarajući sud, koji će omogućiti laku manipulaciju. Plastična korita (kadice ili druge pravougaone posude) zapremine bar 30 litara u svakom su pogledu odličan izbor. Na nekoliko mesta na dnu, kao na saksijama, treba probušiti rupe, kako bi eventualni višak vode istekao, čime otklanjamo mogućnost da nam se gliste podave. Naime, njima je potrebna vlažna sredina, ali ne preterano. Prava mera je da zemlja bude navlažena toliko da kada je uzmemo u ruke i stisnemo poput sunđera iz nje iscedimo nekoliko kapi vode. .. (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 356-)