Štap je u većini ribolovnih tehnika najvažniji deo krupnog pribora. To važi i za meč pecanje, u kome se na plovak, na srednjim i većim daljinama, u svim vremenskim uslovima, love ribe različitih veličina, od kauglera do šarana od nekoliko kilograma, a od pravilnog izbora i karakteristika štapa odlučujuće zavisi koliko ćemo uspešni biti.
Svaka tehnika pecanja ima neke osobenosti i traži upotrebu specijalno konstruisanog pribora, a pre svega namenskih štapova. Tako je i sa svim disciplinama u lovu ribe na plovak, za koje se upotrebljavaju štapovi različitih tipova i karakteristika – bolonjezi, mečevi, direktaši, štekovi. Mi ćemo se u nastavku serijala o meč tehnici i pecanju veglerima pozabaviti upravo za takav vid ribolova napravljenim štapovima.
Nastali u Velikoj Britaniji, kao rezultat prilagođavanja tamošnjim vremenskim uslovima – čestoj kiši i vetru, meč štapovi su ujedno osmišljeni tako da budu idealni za pecanje sa veglerima, plovcima koji se za strunu kače u jednoj tački (vidi Ribolov br. 354 – prim. ur.), a koji su, opet, savršeno prilagođeni za lov meč štapom. Ta kombinacija predstavlja ubitačno oružje u rukama iskusnog pecaroša.
Meč štapovi su brzo stekli poklonike u ostatku Evrope, jer vrsnim plovkarošima nije trebalo mnogo da uvide sve prednosti meč tehnike i u takmičarskom i u rekreativnom ribolovu. Vremenom, pojavili su se i kod nas, ali mi se čini da na našem podneblju još nisu prihvaćeni onoliko koliko zaslužuju. Razloga ima više: neinformisanost u vezi s upotrebom, zabluda o cenama ovakvih štapova, kao i nepoverenje u njihovu snagu. A meč štapovi niti su slabi, niti nerazumno skupi. Pre svega, neverovatno su efikasni, i više nego jaki za ribe koje se njima pecaju (naravno, kada pravilno odaberemo i uklopimo sve elemente).
Najčešće se meč štapovi koriste za pecanje na mirnim vodama, mada to nikako nije čvrsto pravilo. Štaviše, njima se može veoma uspešno loviti i na tekućim vodama, uz upotrebu posebnih plovaka – stikova, o čemu će biti reči u jednom od narednih brojeva.
STANDARDNI MEČ ŠTAP je napravljen iz tri dela, a najčešće je dugačak 3,9 ili 4,2 metra, mada ima i dužih – od 4,5 m. Međutim, jedan bitan detalj, koji ove štapove najviše razlikuje od svih ostalih, jesu vođice (sprovodnici, karike). Njih, naime, ima u velikom broju i specifične su konstrukcije, primerene nameni, tj. uslovima u kojima se ovakvim štapovima najpre pecalo. .. (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 356-)