Kada iskusan pecaroš na mestu na »divljoj« vodi na kom godinama peca uhvati kapitalnog šarana, obično se to pripisuje dobrom poznavanju konkretne pozicije i njenom kontinuiranom hranjenju. Ali šta reći kada takav ribolovac ode po prvi put na neki teren i za tri dana pecanja uhvati tri trofejna šarana, od kojih su dva najveća (skoro jednake težine) zajedno imala preko 46 kg?!
Sa dužinom od čak 25 km i maksimalnom širinom do 3 km Zvorničko jezero je jedna od najvećih veštačkih akumulacija Srbije i Balkana. Nastalo je pregrađivanjem Drine između Zvornika i Malog Zvornika, pa sada delom pripada Bosni i Hercegovini a delom Srbiji. Ribolovcima je najpoznatije po ulovima krupne štuke, soma i smuđa, dok se o lovu ciprinida na njemu malo piše i zna. Iako ima i kapitalnih šarana i deverika, te se vrste, kako sam čuo, začudo uglavnom love uzgredno, pri pecanju babuške. U poslednjih desetak godina, otkako je čuvarska služba počela bolje da radi, a korisnici sa obe obale (tj. iz obeju država) dobro sarađuju, ribokrađe je mnogo manje, pa se i riblji fond dosta popravio. Ja sam iskoristio sredinom oktobra priliku da po prvi put dođem na ovu vodu i proverim tačnost priča da šaran, premda nije previše brojan, ume da bude izuzetno krupan. Trofejne primerke, istina, nije lako upecati, i to iz više razloga, između ostalog i zbog velikih i čestih oscilacija vodostaja, koje mogu iznositi i više od metar dnevno, a izazvane su u najvećoj meri režimom rada HE Zvornik.
MOJ DOLAZAK NA JEZERO ORGANIZOVAO je drugar Slobodan Sredojević, koji živi nekoliko kilometara uzvodno od Malog Zvornika. Pošto veliki deo obale zauzimaju vikendice i pontoni, nije bilo lako naći iole izgledno mesto za ribolov, ali smo se posle malo potrage smestili u povelikom zalivu; prekoputa njega je na dosta velikoj daljini bila trska (tj. sprud), iza koje je bilo još oko 1 km vode do bosanske strane.
Unapred sam spremio drvene štice, s kojima sam uz pomoć gumenog čamca krenuo u pretraživanje dna. Ispostavilo se da je celom dužinom zaliva otprilike na sredini (gledano po dubini) veliki pojas trave, na koji sam se najviše fokusirao, pošto je tu dubina bila oko 2 m, a bilo mi je jasno da nema nikakve svrhe bacati uz trsku, uz koju je bilo jedva oko 40 cm vode. Našao sam i neke grane u tom pojasu trave – očigledno ih je velika voda donela, a najproblematičnije je bilo to što je sloj mulja na dnu, i bliže i dalje od tog pojasa, debeo i preko pola metra. Sve u svemu, i ovo je bilo daleko od idealnog, ali kako nije bilo realnih izgleda da nađemo nešto bolje, zabo sam štice i tako obeležio mesta koja ćemo hraniti i na koja ćemo razvlačiti sisteme.
PRE NEGO ŠTO SMO PRVI put razvukli sisteme sa namamčenim udicama. bacili smo po svakom štapu 0,5 kg Meleg Bait bojlija prečnika 18 mm sa aromama »White Chocolate« (bela čokolada), »Strawberry Jam« (džem od jagoda) i »Plum/Shellfish« (šljiva/školjka) i oko pola »jupolke« »spoda« (mešavine starog kuvanog kukuruza, kuvanog ječma i raznog drugog zrnevlja), prethodno tretiranog Meleg Bait CSP-om u prahu, a posle kuvanja prelivenog Trigger »aktivatorima« iste firme (čiji sam dugogodišnji test-ribolovac).
Prva noć je prošla mirno, što me i nije iznenadilo jer smo tek uveče nahranili i razvukli sve štapove, pa smo ujutru izvadili sisteme i ponovo razvukli nove mamce. Kako je padala noć, počeo je da svira signalizator na prvom štapu sleva (najuzvodnije postavljenom), pa na drugom, trećem... Naravno, to nije bilo posledica iznenadne hiperaktivnosti ribe, već naglog opadanja vode zbog otvaranja brane, što je dovelo do ubrzanja protoka i kidanja trave, koja nam se kačila na najlone. Jednom rečju – pakao za svakog šarandžiju (i dubinkaša uopšte). Naravno, sve smo štapove povadili i te noći više nismo ni pecali.
SLEDEĆEG JUTRA SMO PONOVO RAZVUKLI štapove, ali smo na prvi udarac čekali sve do mraka. Polako sam izvlačio šarana iz trave i on je onda krenuo prema meni, da bi posle desetak minuta zamaranja »prokuvao« uz obalu. Tada smo videli veliko i široko telo šarana divljaka (»ljuskara«), a nedugo zatim upao je u meredov! Preplavili su me osećaji olakšanja, radosti i pobede, jer sam uspeo da ulovim prvog šarana na Zvorničkom jezeru, i to teškog čak 23 kg! Inače, šarane skoro bez izuzetka odmah puštam, pa ih, dakle, ne stavljam u sak, ali ovog jesam kako bismo ga po danu fotografisali pre nego što ga vratimo.
Noć je prošla bez udarca a mi smo rano ujutru napravili nekoliko slika i pustili prelepu divlju ribu u njeno vodeno carstvo.
Interesantno je (ali ne i dobro) to što se za sve vreme otkako smo došli nije ispred nas »okupala« nijedna ribica, čak ni bela, koja se nije javljala ni na gliste, crviće, kukuruz šećerac itd. To je ukazivalo da smo na delu jezera gde ili ribe skoro uopšte nema ili je tada bila izuzetno retka, što može biti i posledica činjenice da se predosećajući zahlađenje povukla u dublji deo, bliže brani.
NO U SAM SMIRAJ DANA, dok se sunce na horizontu spuštalo iza planina, oglasio se moj indikator, a riba je počela da velikom brzinom svlači strunu sa špulne. Nakon što sam uzeo štap u ruke, izvukla je još oko 30 metara i tek tada stala, a ja sam počeo da je polako privlačim. Opet mi je trava pravila probleme, ali nisam hteo da ulazim u čamac sem ako ne bude baš neophodno. Posle još par dugih drilova i žestoke borbe riba je prišla blizu obale, a ja sam video da se radi o još jednom kapitalcu, koji se nije lako predao, i u meredov smo uspeli da ga ubacimo tek iz trećeg puta!
Odmah ga prebacili u »kadu« (na tzv. »šaranski dušek«) da se ne povredi i potom izmerili, a vaga je pokazala 23,4 kg! Usledilo je još jedno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 597-)