Lov velikih grgeča na varalice nije jednostavan ni na vodama u kojima ove ribe ima u povećem broju. jer treba pronaći teren na kom nam sitnije jedinke neće mnogo smetati, ali i mamce i prezentaciju na koje će prugasti kapitalci najbolje reagovati
Iako smo pre svega pasionirani smuđaroši, moj kolega Milan Panić i ja dogovorili smo se da na zahtev brojnih pratilaca Jutjub kanala Formax Store snimimo jedan video o ultralakom varaličarenju, i to bandara na jezeru Bovan (koje se nalazi nedaleko od Sokobanje i o kom je mnogo puta pisano i u Ribolovu). Iako vesti koje su odatle stizale danima nisu bile povoljne, budući da su govorile da je riba potpuno neaktivna (što i nije čudno s obzirom na to da su temperature vazduha prelazile 25 stepeni a i da je voda bila natprosečno topla za kraj prve polovine jeseni), nismo odustali, već smo obezbedili čamac, spremili pribor i varalice, napravili plan akcije i na kraju se s našim snimateljem Borisom Bocijem dogovorili kada ćemo se naći na jezeru.
NA VODI SMO BILI U SAMO svitanje, jer sam od kolega koje na Bovnu isključivo love bandara dobio informaciju da je u poslednje vreme najbolje radio u zoru. To se pokazalo kao potpuno tačno – taj nam je cug doneo brojne ulove, ali baš malih riba. U nastojanju da nađemo krupnije, promenili smo 3-4 pozicije, ali na svima je bila ista priča – udarci sitnih jedinki su se ređali jedan za drugim, u tolikoj meri da nam se činilo da većih »bandita«, zbog kojih smo došli, kao da nema. Menjali smo modele silikonaca i dekore, probali i sa džig glavama raznih težina, prešli zatim na voblere, pa na kašike i sve ostalo što smo imali u kutijama, ali je rezultat stalno bio isti – udarali su samo malecki grgeči.
DOGOVORILI SMO SE ZATO U jednom momentu da se preselimo kod čuvenih vikendica, na jedno od omiljenih mesta bovanskih bandardžija. Ta odluka se brzo pokazala kao ispravna, pošto smo već u prvih nekoliko zabačaja... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 597-)