Želja da se okuša u težim varijantama modernog ribolova s hranilicom donela je svestranom pecarošu uzbuđenja i ulove kakvima se nije nadao. Na reci na kojoj većina fideraša peca skobalja, šljivara i mrenu on je tokom jeseni hvatao jednog velikog šarana za drugim
Sveopšta popularizacija fider ribolova nije zaobišla ni mene, višedecenijskog varaličara. Nije da sam baš zakleti pobornik veštačkih mamaca – puno puta sam se u prošlosti obreo sa šaranskim sistemima na komercijalnim revirima, a u više navrata smo prijatelj i ja prihranjivali mesto na Velikoj Moravi i sanjali moravske divljake, o čijoj smo snazi čuli mnoge priče. No iako sam ne jednom bio istrajan u pripremi i prihranjivanju mesta, »zlatna ribica« uporno nije dolazila na moje mamce, a obaveze su tu da nas nekako uvek spreče da iskoristimo idealne dane za izlazak na vodu i pokvare nam planove.
OPROBAVŠI SE PROŠLE GODINE U NEČEM novom za mene, klasičnom fiderisanju bele ribe, shvatio sam brzo da to »peckanje« nije za mene. Zainteresovala me je zato teža varijanta fidera, spojivši se s mojom željom da lovim krupne mrene, deverike i šarane divljake, pa sam nabavio odgovarajući pribor. Sve kockice su se složile sredinom jeseni prošle godine, kada sam izašao na prvo pecanje sa težom opremom na jedan južnomoravski teren.
Nisam se, iskreno, nadao šaranu, pa sam koristio predveze debljine 0,14 mm, očekujući kakvu mrenu kilašicu na pelet, dok je na drugom štapu bio snop crvića. Oblačan novembarski dan bez vetra i bez ikakvih zbivanja na vodi prekinulo je naglo savijanje štapa s peletom na udici. Reagovao sam brzom kontrom, ali ništa se značajno nije desilo; mislio sam da sam promašio, a onda sam izvukao sistem – bez udice. Au! Kakvo lagano kidanje predveza, mislim da riba nije ni trepnula. Posežem za najdebljim monofilom u kutiji, fluorokarbonom od 0,22 mm, u nadi da će kakva slična ponovo uzeti mamac. I zaista, nakon samo tridesetak minuta kreće bukvalno identično naglo savijanje štapa prema vodi. Ovog puta spreman kao zapeta puška udaram kontru, ali dril je brz i silovit. Vidim da je riba velika i u toj sekundi se setim činjenice da mi je najlon zaklipovan, a u sledećoj on i stiže do klipa te mi štap kreće iz ruke iako ga čvrsto držim, i... onda se dešava ono tužno olakšanje. Brutalno kidanje za svega par sekundi objasnilo mi je da ovde nisu čista posla.
RASPITUJUĆI SE ŠTA JE MOGLO tako da mi kida predveze, dobio sam odgovore da to teško može biti mrena, mada veoma krupna ima kapaciteta za takvo nešto, ali da sam verovatno imao lepog šarana na štapu, jer je pozna jesen i njegov apetit je na maksimumu. Brzo sam se opremio dobrano podebljanim najlonima i predvezima, većim udicama, adekvatnim meredovom, ali iako sam nastavio da prihranjujem to mesto, od silnih obaveza više nisam, nažalost, mogao niti jednom da odem u ribolov tokom celog ostatka te jeseni, a ubrzo su novembarske kiše potpuno potopile mesto i ohladile vodu, te je sezoni došao kraj.
KIŠNA 2023. GODINA DONELA JE stabilizaciju vodostaja tek sredinom leta, pa sam nakon odmora, početkom septembra, izašao na vodu bukvalno prvi put ove sezone. Prihranio sam tek jednom, dan pre ribolova, i to skoro samo prekrupom, sa još par mlevenih biljnih dodataka bez ikakve posebne arome, šećercem i peletima – mlevenim i celim.
Pribor mi je ovoga puta bio dostojan očekivanog protivnika, predvez prečnika 0,28 mm ispred glavnog najlona debljine 0,31 mm, a udice veličine 6. A iskreno nisam očekivao ko zna šta, jer em sam samo jednom bacio hranu, em je tek bio početak septembra, vreme kad riba često još nije dovoljno aktivna jer ima dovoljno prirodne hrane.
PRELEPO SEPTEMBARSKO JUTRO BEZ IKAKVIH dešavanja prekinuo je snažan dvostruki udarac i naglo savijanje vrha, a kada sam zgrabio štap, usledio je karakterističan eksplozivni divljački dril! Propisno stegnuta kočnica na mašinici Visage Power Feeder 6000 napela je do krajnjih granica najlon koji je neprekidno izlazio sa špulne, te je ova kontinuirano zujala, proizvodeći najlepši zvuk za svakog ribolovca. Začuđen, gledao sam u špulnu sa koje se najlon neprekidno odmotavao, a onda kada se oticanje po prvi put zaustavilo, uživanje u drilu pretvorilo se na trenutak u strahovanje da riba nije stala već da je došlo do kidanja i da se potom otkačila.
Kako sam bio zabacio na oko 25 m i imao utisak da je u begu riba odmakla nešto više od 40 metara, računao sam da je odmotano oko 60-70 m najlona. Dobro je, ipak je riba stala, ali ne mogu da je pomerim ni centimetar. Kao da sam zakačio za dno!?
DOBRO, HAJDE, DA PROBAM DA JE PODIGNEM kad se konačno zaustavila. Samo što sam to pomislio, kreće još jedan beg! Ovog puta kraći, jer je riba izvukla još petnaestak metara, ali sada je bolje, osećam otimanje zaista krupne lovine na drugom kraju štapa. Nakon još sigurno 5 minuta otimanja u mestu, konačno sam počeo da privlačim šarana.
»Lepa riba čoveče, auh kakva borba!«, mislio sam sve vreme. Privlačenje je u početku bilo praktično bez pomaka – kad ja namotam 5-10 metara, šaran jednim drilom to vrati. Nakon nekoliko takvih ciklusa, konačno se primirio, pa je privlačenje znatnije napredovalo, i po prvi put sam pomislio da imam ovu ribu. Ali tu idilu je u jednom momentu narušilo »preskakanje« najlona, tj. onaj osećaj da on preko nečega struže. Tada sam pogledao nizvodno i video da mi najlon ide preko druge (tj. dalje) grane vrbe koja se nadvila nad vodom na nekih 30 metara od mene. »Neverovatno kako je ovako moglo da se umota u granu!?«, u očaju sam pomislio.
POŠTO SE RIBA MALO UMORILA I OSEĆAM da imam kontrolu, rešavam da popustim malo dril, stavim štap u držač, uzmem nož iz torbe i odem do drveta da vidim mogu li da odsečem granu. Ali sledeće mesto kom mogu da pristupim udaljeno je više od 40 metara, a vrba je negde između – u veoma gustom rastinju i ne mogu nikako da joj priđem. U tom momentu čujem ponovo zujanje drila i vidim da se grana trese, pa trčim nazad. Opet privlačenje, s tim što ovog puta vidim na površini ribu, koja je paralelna sa stablom vrbe, pa shvatam da zapravo privlačim šarana prema vrbi, a ne prema sebi. Tuga! Očajan, sa malo preostalih opcija, razmišljam da presečem najlon nožem i oslobodim je... Ipak, odlučujem da umesto toga još jednom napnem kompletan sistem do krajnjih granica, pa kud puklo! Na svu sreću, puca grana! Sistem se oslobađa, a šaran je sada skroz pod mojom kontrolom. Kakvo olakšanje! Nakon još desetak minuta borbe, prelep divljak od 7,3 kg i 70 cm bio je u meredovu. Konačno – moj prvi pravi divlji rečni šaran!
VEĆ NAREDNE SEDMICE ODLUČIO SAM da ponovim sve – da odem na pecanje na isto mesto, na koje sam dan pre planiranog ribolova bacio istu količinu hrane i peleta. Međutim, ujutru me je neprijatno iznenadila prilično jaka kiša koja je »probila zoru«, i kako je u 10 sati još padala, a nije mi tog dana bilo do egzibicija sa kišobranima i kabanicama, rešio sam da sačekam još jedan dan. Međutim, već oko 12 sati kiša je sasvim prestala, a oblaci su se vrlo brzo razišli i granulo je pravo pravcato letnje sunce – ono za odjavu najtoplijeg godišnjeg doba i uvod u jesen.
Zgrabio sam štapove i krenuo ka »svom« mestu, ali tamo me sačekala po mene neprijatna situacija i ono čega se svaki šarandžija koji prihranjuje mesto pribojava – poziciju su zauzela dvojica ribolovaca. Nije da nisam razmišljao o »šta ako« scenariju tog tipa; ne želeći ni da me vide, tiho sam se udaljio i brže-bolje preparkirao auto na sledeće mesto, gorepomenutih četrdesetak metara nizvodno. Kada sam ga video, pomislio sam: »Super, ona duga vrba sada je baš tu uzvodno, nekih desetak metara od mene, a neće baš šaran uzvodno i do vrbe, ako mi, naravno, uopšte udari ovde...«
USLEDILO JE BRZO RASPAKIVANJE, a taktika je bila da ovog puta ne prihranim »bombama« kao veče pre toga, već da »ispraćkam« pelete na početku, i da onda počnem sa pecanjem. Jedan štap pokušao sam da zabacim što je uzvodnije moguće, prema hranjenoj poziciji, a drugi sam bacio ravno ispred sebe. Uvek tokom ovakvog ribolova, pošto se pelet otapa nekih sat i po, a mekan je već nakon pola sata, taktika je da na svakih pola sata prezabacim. A da ne bih često bućkao, hranu kojom punim hranilicu malo čvršće umesim kako bi se nešto sporije otvarala i duže držala ribu oko namamčene udice.
Ovog puta sam samo jednom zamenio mamce pre nego što je usledio silovit udarac na štap zabačen ispred mene, koji je odmah krenuo ka vodi. Brzo sam kontrirao i riba se dala u prvi beg, ali ne onoliko snažan koliko sam očekivao, a uskoro je i stala. U tom trenutku krećem da »pumpam« i vrlo brzo da je izvlačim, te stičem utisak da se ne radi o krupnom primerku. No izgleda da je šaran tek na nekih desetak metara od obale »shvatio« šta se dešava, pa se naglo zaustavio i onda krenuo u silovit beg ka suprotnoj obali, u trenutku mi time pokazavši s kakvim i kolikim protivnikom imam posla. Još jedan okret kojim sam dotegao kočnicu bio je možda i presudan da riba ne ode do suprotne obale, uz koju je mnogo podvodnog krša i gde sam kidao kad god bih zabacio.
ONDA NASTUPA JEDNA OD NAJLUĐIH borbi koje sam do sada s ribom imao – šaran ide silovito nizvodno, pa stoji ukopan u mestu, pa onda naglo jurne prema meni... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 598-)