Ve­li­ki broj va­ra­li­ča­ra vo­li da lo­vi smu­đa, ali je ma­lo onih ko­ji su u toj di­sci­pli­ni ve­o­ma uspe­šni. Je­dan od ključ­nih raz­lo­ga za to uoč­ljiv je iz tek­sta ko­ji sle­di – ne­ma mno­go ko­le­ga ko­je su sprem­ne da po hlad­nom, ki­šo­vi­tom i ve­tro­vi­tom vre­me­nu pred­ve­če re­dov­no iz­la­ze na vo­du i po ne­ko­li­ko sa­ti upor­no pre­tra­žu­ju te­ren i ka­da se po ne­ko­li­ko da­na zare­dom ni­šta zna­čaj­ni­je ne de­ša­va

Udar­ni deo se­zo­ne lo­va smu­đa za me­ne je uvek u je­sen, pa sam i ovog pu­ta od sep­tem­bra po­čeo in­ten­ziv­no da iz­la­zim na Du­nav iz­me­đu Bo­go­je­va i Apa­ti­na. Kao i uvek u ovom de­lu go­di­ne for­si­rao sam me­sta s kon­tra­to­kom na ko­ji­ma uz oba­lu i bar de­se­tak me­ta­ra od nje na dnu ima krup­nog ka­me­na. Po­seb­no su mi dra­ge po­zi­ci­je na ko­ji­ma je po nor­mal­nom vo­do­sta­ju uz oba­lu du­bi­na 1-1,5 m, po­želj­no s po­ne­kom ma­njom ru­pom, ali sa iz­ra­že­nim pre­la­zom i du­bi­nom od 4-5 m sa­mo ma­lo da­lje.

U SEP­TEM­BRU JE DU­NAV BIO VR­LO ni­zak, sko­ro sve vre­me iz­me­đu 0 i 100. Tem­pe­ra­tu­re va­zdu­ha bi­le su če­sto pre­ko 20º C pre­ko da­na i 12-13º C no­ću, a tem­pe­ra­tu­ra vo­de je to­kom ve­ćeg de­la me­se­ca bi­la oko 22º C. Smuđ je ne­što sla­bi­je ra­dio ne­go što sam oče­ki­vao, ali je ulo­va ipak bi­lo.

U pr­voj po­lo­vi­ni me­se­ca sam ga do­bi­jao pred­ve­če, ma­hom u pli­ća­ku uz sa­mu oba­lu. Naj­pre bih ga tra­žio ne­što da­lje i du­blje, uglav­nom 10 do 12 cm du­gim še­do­vi­ma na udi­ca­ma sa olov­nim gla­va­ma te­ži­ne od 14 do 20 g, a ka­ko bi se noć spu­šta­la, pre­la­zio sam na vo­ble­re, i to uglav­nom ne­što du­že i ga­ba­rit­ni­je od onih ko­je ve­ći­na na­ših smu­đa­ro­ša ko­ri­sti, jer sam se odav­no uve­rio da ve­ći vo­ble­ri da­ju ve­ću ri­bu. 

Pr­vog ve­ćeg smu­đa u ovom ci­klu­su do­bio sam na je­dan od svo­jih omi­lje­nih vo­ble­ra – He­ra­kles Do­go 110 SP u »Ban­dit« (be­lom) de­ko­ru. Taj »ne­u­tral­ni« džerk uskog te­la jed­na­ko je lo­van pri ra­znim na­či­ni­ma vo­đe­nja, od agre­siv­nih do »sta­tič­nih«, a ja sam ga ovog pu­ta naj­pre po­vla­čio spo­ro i uz pe­ri­o­dič­no cim­ka­nje vr­hom šta­pa kom­bi­no­va­no sa po­vre­me­nim pa­u­za­ma du­gim od 3 do 5 se­kun­di. Ka­da to ni­je da­lo re­zul­tat, pre­šao sam na br­že vo­đe­nje s kra­ćim pa­u­za­ma (od 2-3 se­kun­de), što mi je oko 22 č do­ne­lo du­go oče­ki­va­ni uda­rac. Bu­du­ći da je na­kon kon­tre ri­ba prak­tič­no osta­la u me­stu, znao sam da ni­je ma­la, što se i po­tvr­di­lo po­sle uz­bu­dlji­ve bor­be, ko­ja, me­đu­tim, ni­je pre­du­go po­tra­ja­la.

Iako je pr­va ri­ba te ve­če­ri do­šla na pri­lič­no br­zo vo­đe­nje, bio sam i da­lje ube­đen da to ni­je naj­bo­lja pre­zen­ta­ci­ja u kon­kret­noj si­tu­a­ci­ji, pa sam na­sta­vio da lo­vim na istu va­ra­li­cu, ali ipak je vo­de­ći spo­ri­je, i ubr­zo do­bio ne­što ma­njeg smu­đa, po­sle či­jeg va­đe­nja sam na­pra­vio krat­ku pa­u­zu, da ma­lo od­mo­rim me­sto. On­da sam na kop­ču oka­čio ta­ko­đe mno­go pu­ta do­ka­zan Me­ga­bass Ito 110 SP u dre­ča­vom FT de­ko­ru, ko­ji mi je do­neo još jed­nog ma­njeg smu­đa, ali ta­ko­đe u me­ri, na­kon če­ga sam se spa­ko­vao i za­do­vo­ljan kre­nuo ku­ći.

Su­tra­dan uve­če na istom me­stu ri­bo­lov sam, na­rav­no, opet po­čeo na He­ra­kles. Na nje­ga oko 23 č imam jak uda­rac i opet ri­ba po­sle kon­tre osta­je u me­stu, ali ovog pu­ta, na mo­ju ža­lost, bor­ba se za­vr­ša­va ki­da­njem jer se smuđ pod­vu­kao pod ka­men, a ka­da sam po­di­gao vrh šta­pa vi­so­ko, u na­sto­ja­nju da ga iz­vu­čem oda­tle, ple­te­ni­ca je pu­kla (po svoj pri­li­ci u tač­ki gde je bi­la ra­ni­je is­kr­za­na, što ni­sam pri­me­tio na vre­me).

Kra­jem sep­tem­bra vo­da je i da­lje bi­la ma­la, ma­da je ma­lo na­do­šla u od­no­su na to ka­kva je bi­la u pr­vom de­lu sep­tem­bra, a tem­pe­ra­tu­ra joj je bi­la oko 20º C. Smuđ ni ta­da ni­je bio pre­vi­še ak­ti­van i uglav­nom sam ga do­bi­jao u krat­kim cu­go­vi­ma od oko 22 č do 1-2 iza po­no­ći, ka­ko na si­li­kon­ske še­do­ve (npr. na ze­le­no-žu­ti Mo­narch Dok Trig­ger od 10 cm), ta­ko i na vo­ble­re, od ko­jih se lov­no­šću iz­dvo­jio Me­ga­bass X80 Trick Dar­ter (na­ro­či­to u »Sexy Ayu« de­ko­ru).

OK­TO­BAR JE DO­NEO MA­NJE PRO­ME­NE vo­do­sta­ja i tem­pe­ra­tu­ra va­zdu­ha i vo­de. U pr­voj po­lo­vi­ni me­se­ca vo­do­staj je va­ri­rao na sva­kih ne­ko­li­ko da­na od 20 cm do 100 cm, dok je  tem­pe­ra­tu­ra vo­de pa­la na oko 18,5º C, a tem­pe­ra­tu­ra va­zdu­ha pre­ko da­na je če­sto bi­la oko pri­jat­nih 20º C, ali se sa­da no­ću spu­šta­la i do 10º C, što je na­go­ve­šta­va­lo da bi smuđ na­po­kon mo­gao da poč­ne da se hra­ni in­ten­ziv­ni­je, što se i de­si­lo, isti­na na­kon što je kre­nuo je­dan bla­gi po­rast, pra­ćen do­dat­nim ma­njim hla­đe­njem vo­de.

To mi je do­ne­lo jed­nog od naj­ve­ćih smu­đe­va ove je­se­ni, oko 22 č, na... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 598-)

 

 

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...