Izmenljivi vrhovi od punog materijala odlučujuće utiču na ponašanje štapa i na njegovu upotrebljivost u različitim situacijama. Zato je od velike važnosti da znamo čime treba da se rukovodimo kada biramo koji ćemo vrh upotrebiti
Promena vrhova tokom ribolova fider tehnikom bitnija je sa stanovišta signalizacije (tj. uočavanja trzaja) nego snage štapa potrebne da bismo zabacivali sistem ili vadili upecanu ribu. Veoma je važno da umemo tačno da procenimo koji vrh treba koristiti kako bi signalizacija bila što bolja, tj. kako bismo trzaje uočavali brzo i bili sigurni da se vrh pomera zato što riba uzima mamac a ne iz nekog drugog razloga.
U SITUACIJAMA KADA NE ZABACUJEMO daleko, odnosno kada koristimo lagane hranilice, zatim kada pecamo po mirnom vremenu (bez vetra), na stajaćoj vodi, kada riba veoma slabo radi i kada se love vrste koje nežno uzimaju (kao što su deverika i bodorka), kao i uvek kada se lovi na veoma fine mamce (larvu komarca tj. ver de vaz, pinki itd.), treba koristiti što finije (tj. što savitljivije) vrhove.
Kada pecamo na većim daljinama ili dubinama, koristimo teže hranilice, zatim kada duva vetar, kada voda ima iole jači tok, kada lovimo krupnije ribe na velike mamce, kao i onda kada je riba izuzetno aktivna (pa uzima agresivno), posegnućemo za snažnijim vrhovima. Ako uslovi to zahtevaju, treba i po nekoliko puta tokom ribolova menjati vrhove, prateći eventualne promene uslova. Dakle, poželjno je da vrh bude dovoljno osetljiv da registruje i »najstidljivije« trzaje ali da ne drhti zbog strujanja vode ili duvanja vetra, a da istovremeno bude toliko jak da njime možemo bez problema dovoljno daleko zabacivati.
POČETNICI U FIDERU SE UGLAVNOM plaše da im veća riba ne polomi vrh ukoliko odaberu neodgovarajući, tj. preslab. Za takvo strahovanje, međutim, u suštini nema razloga, jer kod dobro konstruisanih štapova veće opterećenje nije koncentrisano na vrhu, već se pravilno raspoređuje na blank. A do lomova ne dolazi najčešće u borbi s ribom nego u transportu i prilikom zabačaja, po pravilu zato što ribolovac nije primetio da se osnovni najlon obmotao oko vrha. Zato pre svakog zabačaja treba pogledati (i proveriti povlačenjem strune iznad mašinice) da li najlon slobodno »teče« kroz karike; naravno, u slučaju da registrujemo problem, oslobodićemo vrh od strune obmotane oko njega pa onda nesmetano zabaciti.
Vrhovi se transportuju i čuvaju... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 602-)