Na udicu se postavlja mamac i preko nje se ostvaruje direktan kontakt sa ribom. Zato je za uspeh u ribolovu neophodno dobro poznavati različite modele i adekvatno ih primeniti, tj. izabrati onaj odgovarajuće veličine za korišćeni mamac, pritom vodeći računa i o tome kakve i kolike se ribe mogu javiti
Na tržištu postoje hiljade modela udica s vrlo različitim karakteristikama i namenom. Imajući na umu da je fider varijanta dubinskog ribolova kojom se stacionarnom prezentacijom hvataju ribe raznih vrsta i veličina, logično je da se u principu koriste za nijansu grublje udice nego pri pecanju na plovak. Ali, naravno, to ipak u svakom slučaju zavisi od konkretne situacije. A da bismo umeli da odaberemo udicu i upotrebimo je na najbolji mogući način, moramo poznavati sve njene delove i važne karakteristike.
»Glava« udice, tj. njen zadnji kraj, gledano u odnosu na vrh, može imati formu okceta ili pločice. Tu se udica spaja sa ostatkom sistema, s tim što se to uvek radi tako da čvor bude neposredno ispod pločice (koja sprečava da on sklizne sa vrata), dok modeli sa okcetom mogu biti vezani za njega ili ispod njega, a u ovom drugom slučaju noseći deo predveza prolazi kroz okce. Udice koje se koriste za fider u daleko najvećem broju slučajeva imaju glavu u formi pločice. Modeli sa okcetom najčešće su nešto veći, robusniji i namenjeni lovu krupnih ciprinida na mamce postavljene na dlaku.
Vrat (eng. »shank«/šenk) jeste deo udice između »glave« (okceta odnosno pločice) i početka krivine (luka). Može biti različite dužine i prav ili zakrivljen, a o njegovim karakteristikama iskusni ribolovci i te kako vode računa, zavisno od toga koji mamac nameravaju da u konkretnom slučaju koriste i kako da ga prezentuju. Neki modeli udica, pre svega namenjeni za pecanje na gliste, imaju na vratu i jednu ili nekoliko kontra-kuka (najčešće dve), koje sprečavaju da na vrat navučeni mamac lako sklizne s njega.
Luk ili krivina (eng. »bend«) deo je između vrata i vrha udice. Od njegovog oblika zavise karakteristike udice i njena namena, a postoji prema tome i podela na dva osnovna tipa – udice s uzanim i blago izduženim lukom koji se na sredini prilično naglo prekida, tj. prelazi u vrh (a koje uz to imaju nešto duži vrat) zovu se »kristalke« (eng. »crystal«); one koje imaju širi i zaobljeniji luk ribolovci zovu »raund bend« (eng. »round band«, tj. »okrugla krivina).
Otvor (eng. »gap«/gep) predstavlja jaz, tj. rastojanje između samog vrha udice i tačke u kojoj se završava vrat a počinje luk. Udice koje su namenjene za mamčenje krupnijim mamcima ili s više mamaca (istih ili različitih) imaju širi luk od standardnog za svoju veličinu; na engleskom se ta »podvrsta« zato i zove »wide gap« (»vajd gep«) ili »wide gape« (»vajd gejp«). Takve udice su po pravilu i za nijansu snažnije od onih s lukom standardne širine u odnosu na veličinu, pa se u fideru po pravilu koriste ne samo za veće mamce već i u situacijama kada pri lovu riba srednje veličine postoji i mogućnost javljanja znatno većih jedinki (npr. kada pecamo babušku ili deveriku a može naleteti šaran, ili ako pri lovu skobalja i plotice postoji šansa da udari velika mrena).
Grlo (eng. »throat«/trout) predstavlja zapravo dubinu udice, tj. zamišljeno pravolinijsko rastojanje od visine vrha do najniže tačke luka. Od njega i od veličine otvora najviše zavisi koliko... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 607. koji je u prodaji od petka, 29.3.2024.-)