Sva ra­zno­vr­snost fi­de­ri­sa­nja ogle­da se po­seb­no u gru­pi ele­me­na­ta ko­ji slu­že za pra­vlje­nje si­ste­ma, tj. za po­ve­zi­va­nje osnov­ne stru­ne, hra­ni­li­ce i pred­ve­za s udi­com na kra­ju u funk­ci­o­nal­nu ce­li­nu. U ovom na­stav­ku na­šeg se­ri­ja­la o naj­po­pu­lar­ni­joj mo­der­noj va­ri­jan­ti du­bin­skog ri­bo­lo­va do­šli smo, da­kle, do sit­nog pri­bo­ra

Vi­še pu­ta je u ovom felj­to­nu po­mi­nja­no da je u fi­de­ru mno­go to­ga pre­u­ze­to iz dru­gih ri­bo­lov­nih di­sci­pli­na, pre sve­ga plov­ka­re­nja, ša­ran­skog ri­bo­lo­va i kla­sič­nog du­bin­skog pe­ca­nja. Ta ten­den­ci­ja ni­je za­o­bi­šla ni mon­ta­že, tj. nji­ho­ve de­lo­ve od či­jeg pra­vil­nog iz­bo­ra i ko­ri­šće­nja umno­go­me za­vi­si ko­nač­ni re­zul­tat sva­kog na­šeg pe­ca­nja, pa je ve­o­ma va­žno da ih do­bro po­zna­je­mo, tj. da zna­mo nji­ho­ve vr­li­ne, ma­ne i, pre sve­ga, po­lje pri­me­ne. Pa, kre­ni­mo re­dom.

VIR­BLE S KOP­ČOM su je­dan od osnov­nih ele­me­na­ta za iz­ra­du si­ste­ma u mo­der­nom ri­bo­lo­vu s hra­ni­li­com. Mo­gu po­slu­ži­ti za po­ve­zi­va­nje osnov­nog naj­lo­na i hra­ni­li­ce, pred­ve­za ili de­lo­va si­ste­ma umet­nu­tih iz­me­đu nje­ga i pred­ve­za. Iako su pr­ve dve od te tri ulo­ge umno­go­me pre­u­ze­le tzv. fi­der kop­če i br­ze kop­če s vir­blom, kao teh­nič­ki na­pred­ni­je, kla­sič­na vir­bla s kop­čom se i da­lje do­sta ko­ri­sti, iz­me­đu osta­log i za­to što je jef­ti­ni­je (a ne­ki­ma i lak­še do­stup­no) re­še­nje. Na­rav­no, osim fi­zič­kog po­ve­zi­va­nja de­lo­va mon­ta­že, va­žna ulo­ga vir­bli je i spre­ča­va­nje (od­no­sno sma­nji­va­nje) uvr­ta­nja stru­ne, pa ti­me i nje­nog mr­še­nja i ošte­će­nja. Naj­če­šće se u fi­der ri­bo­lo­vu upo­tre­blja­va­ju vr­ti­li­ce stan­dard­nih ve­li­či­na od 12 do 16.

VIR­BLE BEZ KOP­ČE uglav­nom se ko­ri­ste za po­ve­zi­va­nje pred­ve­za sa osnov­nim naj­lo­nom, ka­ko u »kla­sič­nom« fi­der pe­ca­nju na ka­ve­zne i nji­ma slič­ne hra­ni­li­ce, ta­ko i u me­tod-fi­de­ru. Ovaj deo si­ste­ma (kao i vir­ble s kop­čom) slu­ži i za po­ve­zi­va­nje osnov­nog naj­lo­na sa pred­ve­zom i za nje­go­vo spa­ja­nje s dru­gim ele­men­ti­ma mon­ta­že. No­vi­ja re­še­nja, ko­ja po­ti­sku­ju vir­blu sa kop­čom, ni­su se od­ra­zi­la na upo­tre­bu vr­ti­li­ce bez kop­če, ko­ja je i da­lje ne­za­men­lji­va za gru­blje va­ri­jan­te fi­de­ra. Upo­tre­blja­va se u ši­ro­kom spek­tru ve­li­či­na, od 8 do 24.

GU­ME­NI STO­PE­RI raz­li­či­tih ve­li­či­na na si­ste­mu slu­že da za­u­sta­ve (»sto­pi­ra­ju«) hra­ni­li­cu, tj. da ogra­ni­če nje­no kre­ta­nje po naj­lo­nu kod »in­lajn si­ste­ma« (kod ko­jih stru­na pro­la­zi kroz cev­či­cu umet­nu­tu u te­lo... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br 608-)

 

 


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...