Prvi pokušaj pravljenja ruske »magične kocke« za primamljivanje i pecanje šarana i drugih cirpinida, u koji se naš saradnik upustio pre desetak dana, bio je neočekivano uspešan. »Prototip« domaće makuhe, napravljen krajnje jednostavno i od svima lako dostupnih sastojaka bio je iznenađujuće privlačan za ribu
Čim sam uzevši u ruke pretprošli broj Ribolova video naslov Magična kocka, praćen interesantnom fotografijom, prešao sam na stranu 12, na koju me je naslovnica upućivala. Našao sam tu prilog o ruskoj makuhi, presovanom »kolaču« koji se kao primama koristi za pecanje šarana, babuški i ostalih ciprinidnih vrsta riba. Pošto volim eksperimentisanje sa hranama i fider ribolov, a već sam i savladao osnove sličnog postupka, praveći »tablete« za tolstolobika, na koje smo mnogi moji prijatelji i ja prošle godine vrlo uspešno pecali, odmah sam se dao na istraživanje kako bih mogao da sam napravim i makuhu. Za nekoliko dana pogledao sam mnogo video-uputstava i dosta toga pročitao, što me je dodatno zainteresovalo, pa sam prionuo na posao. A pre nego što napišem koju o tome, ukratko ću objasniti šta je makuha zapravo.
MAKUHA JE BRIKET OD PRESOVANIH ULJARICA, koji privlači ribe kako svojom prirodnom aromom tako i procesom koji se odvija kada se nađe u vodi. Naime, iz ovog briketa po padu na dno ne samo da počinju da se šire raznovrsni mirisi koji privlače ribu već se i oslobađaju čestice raznih veličina. Delići upresovanih uljarica i žitarica koji se tako odvajaju najpre se polako sa dna dižu ka površini, ali onda na tom putu upijaju vodu, pa mnogi ponovo počnu da tonu, stvarajući tako jedan »oblak« lebdeće hrane, tj. konstantno kretanje hranljivih čestica koje privlači ribe i podstiče ih da se intenzivno hrane. A pošto to što mogu da pojedu nisu veliki zalogaji već (upravo suprotno) minijaturni, gotovo je nemoguće da se riba zasiti. Oko makuhe se širi za ribu lako uočljiv trag mirisa i plutajućih mrvica, a riba u tome instinktivno oseti i prisustvo velike količine proteina i amino-kiselina, što joj i te kako odgovara.
Ulja i proteini, dakako, potiču iz ispresovanog semenja raznih uljarica (u koje spadaju uljana repica, konoplja, lan, suncokret, kikiriki, soja, ricinus, šafran itd.). Cena tog semenja je različita od vrste do vrste, pa izrada makuhe, tj. briketa koji uljarice sadrže može biti skuplja ili jeftinija, u zavisnosti od sastava. Na internetu se mogu pronaći razni recepti za makuhu, a većina se svodi na mlevenje zrnevlja u električnom mlinu za kafu ili sličnoj spravi, nakon čega sledi dodavanje meda ili »živih« jaja (kao vezivnog materijala), pa presovanje u kalupu napravljenom od drvenog rama, u kom se onda masa oklagijom valja i dodatno nabija, a onda se ostavi da odstoji, pa se reže i buši u sredini, kako bi se kroz makuhu mogla provući struna.
JA SAM REŠIO DA PROBAM MALO DRUGAČIJI pristup i da pravim makuhu u formi tableta s rupom (poput briketa »tehnoplanktona« za tolstolobika), ali od zrna raznih uljarica suvo ispresovanih zajedno u kompaktan valjak. Metodom pokušaja i greške sam utvrđivao koja zrna se mogu koristiti cela a koja se moraju prethodno usitniti, šta s čim ide itd. Nastojao sam da mi mešavina bude što raznovrsnija jer sam imao utisak da ću tako najpre dobiti nešto što će probuditi interesovanje ribe, pa sam na kraju pomešao lan, konoplju, suncokret, soju i uljanu repicu, kojima sam dodao još neke prirodne vezivne komponente, arome i bazu. Tu mešavinu sam sjedinio i ispresovao u kalupu koji sam na brzinu napravio baš za to, pa je potom ostavio da prenoći u... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 608-)