Fider tehnikom se love ribe raznih vrsta, veličina i prehrambenih navika, pa nije nimalo nelogično što se u ovom vidu ribolova koristi većina mamaca upotrebljivih za srednji i laki ribolov, i to ne samo prirodnih – mesnih i biljnih, već i veštačkih
Kukuruz šećerac se u fider ribolovu kao mamac uvek koristi kada su nam cilj nešto krupnije ribe šaranskog regiona, pre svega šaran, babuška i deverika (mada je primetno da taj mamac poslednjih godina sve češće uzima i plotica – prim. ur.). Ribama je šećerac izuzetno interesantan – izvesno zbog slatkog ukusa, ali i zbog upadljive boje.
Osim kao mamac, on se, naravno, upotrebljava i za prihranjivanje, kao jedan od sastojaka primame ili samostalno. I za hranjenje i za mamčenje je jednako zahvalan jer se veoma dobro kombinuje s drugim mamcima odnosno komponentama hrane, a pogotovo je na udici ubojit u »koktelu« s crvićima i glistama.
Dobro prima boje i arome, pa ga ribolovci često obogaćuju i dodavanjem tečnih aditiva ili umakanjem u »dipove«.
Može se nabaviti svež (u klipu), smrznut ili konzerviran, s tim što se konzervirani šećerac bolje pokazao u ribolovu, pre svega onaj iz asortimana renomiranih firmi specijalizovanih za hrane i mamce, na koji se generalno uspešnije peca nego na kukuruz ovog tipa namenjen ljudskoj ishrani.
STARI KUKURUZ se upotrebljava kao mamac u situacijama kada na šećerac intenzivno nasrće sitna riba, od koje je nemoguće upecati iole krupniju. Pošto je on mnogo veći od šećerca, sitna riba ga ređe napada, a kako je uz to znatno tvrđi, čak i ako se to desi, teško ga može skinuti. Na udicu se uglavnom postavlja sistemom »na dlaku«, ali se, pogotovo među tamiškim ribolovcima, za ovaj mamac mnogo koristi i kačenje na tzv. minđušu – kukuruz se probuši malom burgijom ili jakom iglom, pa se kroz njega provuče konac, koji se veže uz samo zrno, i onda se udica zavuče između zrna i konca, tako da u celini ostane slobodna, što omogućava dobro ubadanje.
KUVANA PŠENICA je nezamenljiva kada se lovi bodorka, koja je prosto obožava. Ali tako spremljeno žito može biti vrlo efikasno i za lov većine drugih šaranskih riba (i babuške i raznih vrsta bele, uključujući i deveriku), kojima bez sumnje odgovara ukus ovog mamca (v. na str. 14 kratko uputstvo za kuvanje u kućnim uslovima). Pšenica dobro prihvata boju i razne aditive, a zbog male veličine zrna riba je najčešće uzima bez ustezanja. Uz to je prilično jeftina, pogotovo ako je kupimo u sirovom stanju i sami kuvamo, a osim kao mamac odlična je i za prihranjivanje, kako samostalno tako i u kombinaciji s raznim drugim sastojcima, pre svega s kasterima (učaurenim crvićima), konopljom i mikropeletima.
KONOPLJA U ZRNU može se u fider ribolovu koristiti i kao mamac, ali to zahteva iskustvo, znanje i dosta upornosti, tako da se više upotrebljava kao dodatak prihranama. Skoro svaka dobra mešavina zrnevlja sadrži konoplju u nekom od oblika koji se u ribolovu koriste... (Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 612-)