Ova prolećna i letnja sezona na Tamišu su u znaku odličnog rada šarana, ali se mnogi ribolovci žale kako ulovi babuške i bele ribe umeju i da podbace. Naš saradnik bio je nekoliko dana na jednom od udarnih terena i odlično prošao, nakon čega je zaključio da je glavni faktor uspeha aktivno pecanje, s čestim dohranjivanjem
Maltene iz godine u godinu pojavljuju se nove tehnike i pristupi u šaranskom ribolovu, kao i nove prihrane i mamci ili »poboljšane« verzije nekih već poznatih. Posebna je fama stvorena baš oko mamaca, jer se modernim šarandžijama nude topivi i netopivi bojliji, tonući i plivajući, vafteri, apteri, dambeli, »parfemi«, »dipovi« itd. Ali iako nije sporno da i mamci i prihrane novijih generacija daju ribu, još ima i nas koji se držimo samo klasičnog pristupa i uspešno pecamo šarane, neretko i kapitalne, isključivo na običan kukuruz.Ja smatram da je populacija šarana u našim ravničarskim rekama još uvek izuzetno velika i uveren sam da Dunav, Sava, Tisa, Tamiš kriju i ribe te vrste od preko 30 kg, o kakvima mašta većina šarandžija. Ali samo najuporniji, najveštiji i najsrećniji uspeju da češće love kapitalce, a u ovom tekstu ću probati da ukažem na ono što je po mom shvatanju najvažnije kada namenski idemo na krupne šarane na »divljim« vodama.
PRIHRANJIVANJE JE MOŽDA I NAJVAŽNIJI faktor uspeha u ciljanom lovu velikih šarana na rekama. Kako ga moji prijatelji i ja (kao što gore pomenuh) pecamo isključivo na kukuruz, logično je da ga kukuruzom i prihranjujemo.
Sirovi (tj. suvi) kukuruz najpre ostavimo 24 do 30 sati u vodi kako bi nabubrio, a onda prospemo preostalu vodu i sipamo novu, u kojoj ga kuvamo. Tako prethodno navlažen kukuruz ne treba kuvati duže od sat – sat i po, i to na umerenoj vatri. Nakon toga ga skidamo sa vatre i ostavljamo da još malo odstoji u vrućoj vodi. Važno je da ga ne prekuvamo, tj da zrna omekšaju ali da ne ispucaju, jer nam iskustvo govori da šaran radije uzima čitavo zrno nego raspuklo.
PRI PLASIRANJU PRIMAME, tj. bacanju kukuruza na odabrano mesto, moramo voditi računa o dubini na kojoj šarana čekamo i brzini vode na toj poziciji kako bi hrana pala što bliže tačkama u koje zabacujemo. Okvirna formula za izračunavanje »preticanja« je »metar za metar«, tj. za svaki metar dubine bacamo kukuruz bar metar uzvodno od mesta gde želimo da padne na dno (na mestu na reci s dubinom od 5 m bacićemo kuvani kukuruz bar 5 m uzvodno od zone u koju zabacujemo).
U POGLEDU DINAMIKE I KOLIČINE moguća su dva osnovna pristupa. Prvi je da se svakog dana i ujutru i uveče u isto vreme obilato prihranjuje. Moji prijatelji i ja, kada se odlučimo za takav pristup, u 8 sati ujutru i oko 18 č bacimo (zavisno od procene konkretne situacije) od 10 do 30 kila kukuruza (koji na veliko kupujemo direktno od proizvođača i sami kuvamo). Druga mogućnost je da se otprilike na svakih sat i po baca manja količina kukuruza – od oko 1 do 3 kg. Oba načina su delotvorna, ali nije isključeno da će negde biti razlike u efikasnosti, pa treba i jedno i drugo probati i ostati pri onome što daje više udaraca. Moje društvo i ja imamo princip da nakon svakog udarca šarana dodatno »posolimo« poziciju s 1 do 2 kg kukuruza, nezavisno od toga koji koncept hranjenja primenimo, jer smatramo da ribi koja očigledno jede treba dati još malo (pošto ne znamo koliko je na dnu tog momenta ostalo, a ne želimo da očigledno aktivna riba, kada pojede sve što je pred njom bilo, ode s našeg mesta u dalju potragu za jelom).
Šarana je teško prehraniti, jer se sitnije jedinke kreću u velikim jatima, a krupnije u manjim, dok su samo istinski kapitalci samci, ali i oni prilaze tamo gde ribe njihove vrste jedu... (Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 614-)