Na popularnom terenu kod Knićanina već nedeljama je veoma teško naći dobro a slobodno mesto, pogotovo preko vikenda. Ali ribolovci koji umeju da »pročitaju situaciju« i na onima koja nisu idealna mogu veoma lepo pecati
Često ribolovci obilne ulove ostvarene na terenima udaljenim od njima poznatih lokacija komentarišu nekritički, pa čak i potcenjivački rečima: »Tamo ne upeca samo ko ne zabaci«. Letos je to »važilo« za Tamiš i Dunav (kod Novog Sada), a pomenuti komentari uglavnom su dolazili od ribolovaca iz južnijih krajeva. Sada, međutim, kako to svake godine biva negde od polovine oktobra nadalje, na društvenim mrežama smo zatrpani objavama o ulovima bele ribe ostvarenim uglavnom južno od Save i Dunava, koji se »odozgo« komentarišu na isti način.
MEĐUTIM, SVIMA KOJI IŠTA o ribolovu znaju i iole trezvenije razmišljaju jasno je da ni u jednom ni u drugom slučaju ulovi nisu zagarantovani, što potvrđuje i činjenica da su svim tim »zicer terenima« mnogi vrsni »gostujući« fideraši ostajali praznih šaka – u nekim situacijama zbog nedovoljnog poznavanja terena, a u drugim zbog toga što ne bi uspeli da sednu na neko od izdašnih mesta (koja su po pravilu neprekidno zauzeta).
U svakom slučaju, ljubomori nema mesta, jer kao što su Morave letos bile škrte, sada je škrt Tamiš. No još je važnije shvatiti to da kao što u jeku sezone na Tamišu ribu nije mogao da upeca baš »svako ko zabaci«, tako se ni ovih dana na Moravi ili Tisi neće lako napecati baš svi, uključujući i verzirane fideraše, već će uspeha imati oni koji na konkretnom dobrom mestu pronađu dobitni pristup.
Ja bez obzira na ljubazne pozive prijatelja iz zavičaja (Kruševca) godinama nisam pecao na Zapadnoj Moravi (koja mi je predaleko), dok na Tisu nedaleko od Knićanina odem jednom ili dva puta u sezoni, pre svega da me želja mine. Naime, kada riba na tom terenu tokom oktobra proradi, gotovo je nemoguće doći vikendom i pronaći mesto. Srećom po mene, ekipa mojih dobrih prijatelja i vrsnih fideraša, koji su prilikom nekoliko prethodnih izlazaka na Tisu veoma lepo prolazili, javila mi se tokom subotnje večeri s informacijom da su se nekako smestili kod Knićanina, i da premda im konkretna pozicija nije bila idealna – mogu da računam na mesto s kog ću pecati jednim štapom.
IZ POŠTOVANJA PREMA KOLEGAMA KOJE su noć provele u kolima, nisam čekao da svane već sam na poziciju stigao dosta pre zore. Obala je bila visoka, tako da je 3 m duga drška meredova bila jedva dovoljna sa dosegne vodu, ali navikao sam se tokom godina i na gore. A takva situacija bila je delom uzrokovana i činjenicom na koju me je Goran Nedić upozorio, jer je bitna za pecanje – Tisa je bila u primetnom padu, što se moglo odraziti i na slabljenje aktivnosti ribe a i na njeno udaljavanje od obale.
Goran i njegov kolega Miloš su prethodnih dana tu vrlo lepo prolazili, ali je mesto koje su sada uspeli da zauzmu nametalo da pecaju praktično jedan uz drugog, jer su samo tako uspevali da izbegnu krš na dnu, u kom su sistemi gotovo pri svakom pokušaju provlačenja ostajali. Ja sam se smestio pedesetak metara nizvodno od njih dvojice – levo od mene pecao je bračni par iz Loznice, koji je tu boravio već dva dana, dok je naš prijatelj Nenad bio od mene nešto uzvodnije. Lozničani su mi rekli da je do prethodnog popodneva riba odlično reagovala na pop-apove, ali da se satima (tj. više od pola dana) ništa nije dešavalo. Povezao sam to s opadanjem vode i rešio da probam da ribu potražim nešto dalje. Vodeći se istom logikom, Goran i Miloš su to već bili uradili, pa su od jutra zabacivali čak 10-15 m dalje nego prethodnih dana (kada su imali izuzetne ulove).
OVOG DANA DOBITNU DALJINU, od nekih 45 m, prvi je pronašao Goran, dok je Miloš na 50 m dobijao znatno sitniju ribu. Ali budući da su oni sedeli uz samu vodu, a ja bio malo dalje od nje, rešio sam da ja ipak idem na 50 m. Kako mi je iza leđa bilo razgranato stablo, morao sam da zabacujem iz sedećeg položaja, što na tim daljinama i inače činim kada koristim hranilice od 60-70 g, koje su ovog puta bile dovoljne; to nije bio problem ni za štapove koje sam poneo (vidi okvir »Pribor«), ali je svaki zabačaj morao biti veoma precizan po horizontali jer je hranilica morala da prođe kroz uzani »prolaz« u krošnji, pa o drugom štapu nisam ni razmišljao.
KRENUO SAM S KRATKIM PREDVEZOM OD PLETENICE (dužine 40 cm) i pop-apom na trnu ispod udice, a riba je povremeno uzimala i Steg Upterse (koje već dugo koristim) i Dovit Fishing Pop-upove, koje sam nedavno nabavio, ali se na udarce podosta čekalo, pa sam probao kombinaciju tanke gliste i crva. Na nju se riba brže javljala, ali nervoznim trzanjem i puštanjem mamca, bez kačenja, dok nisam kratki monofilni predvez zamenio znatno dužim, od oko 70 cm (od najlona Formax Rig Master, debljine 0,12 mm), na kom je bila udica Owner Sode br. 14.
Realizacija je odmah postala znatno bolja, ali se povećao i broj zapinjanja za lišće i grane pri zabacivanju, što je rezultirao čestim pucanjem predveza i mojim dodatnim nerviranjem, jer sam u raznom kršu na dnu malo-pomalo potrošio gotovo sve ponete hranilice od 60 i 70 g, koje su odgovarale daljini, dubini vode i snazi toka... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov 623-)