Za relativno kratko vreme, svestrani ribolovac postao je ekspert za lov šarana, između ostalog zahvaljujući tome što svake godine dvestotinak dana provodi na omiljenom mestu, na kom hvata desetine velikih šarana i sve ih vraća u vodu
Ovo je mala priča o jednom velikom zaljubljeniku u prirodu i sjajnom pecarošu, koji se poslednjih godina potpuno posvetio lovu šarana. Nikola Dukić iz Titela, kome je sada 40 leta, zavoleo je ribolov još kao dečak. Isprva je s drugarima na Tisi hvatao deverike, babuške, šljivare i drugu sitniju ribu, uglavnom na glistu i klasične dubinke. Zatim je izvesno vreme varaličario štuke i smuđeve, dobijajući i poneko somče, da bi pre samo sedam godina postao šarandžija. Međutim, vreme nije gubio – u direktnim kontaktima upijao je znanja starijih kolega, čitao sve što bi mu došlo do ruku i potom to proveravao u praksi, pažljivo analizirajući svaki izlazak i ulov, pa je na taj način stekao veliko iskustvo u pecanju tiskih šarana.
DANAS S PUNIM PRAVOM može da kaže da se u ribolovu ne oslanja na sreću nego samo na znanje, veštinu i upornost, budući da tokom sezone na reci provede i preko 200 dana! Izvanredno čita vodu i pomno prati kretanje šarana u različitim godišnjim dobima i po raznim vodostajima, konstantno nastojeći da utvrdi i pravilnosti u ponašanju te ribe zavisno od temperature vode i njene providnosti, vazdušnog pritiska i mesečevih mena – primetio je tako da je najviše kapitalnih jedinki upecao tokom mena mladog i punog meseca.
NARAVNO, POSEBNU PAŽNJU NIKOLA POSVEĆUJE prihranjivanju odabranog mesta. S hranjenjem počinje nekoliko dana pre prvih izlazaka u sezoni (krajem zime), da bi nastavio pred sam kraj lovostaja i onda redovno dohranjivao poziciju do kraja novembra, do kada najčešće lovi. Smesa koju baca u vodu sastavljena je najvećim delom od starog kuvanog kukuruza; u njoj ima i kukuruza šećerca, te manjih količina tigrovog oraha i bojlija, čiju aromu menja zavisno od godišnjih doba, a koje koristi i kao mamac (vidi okvir »Bojliji«).
INTERESANTNO JE NJEGOVO zapažanje da kapitalni šarani na Tisi najčešće udaraju pre podne, a da veoma dobro zna o čemu govori i šta radi, nesumnjivo pokazuju poslednje brojke. Od 16. septembra do 11. novembra, kada je potpisnik ovog teksta razgovarao s njim radi provere informacija koje ćemo objaviti, Dukić je ulovio jednog šarana od 4,7 kg, četiri komada teška između 5 i 7 kg, dva od 8 kg, šest riba koje su imale između 9 i 10 kg, te čak 12 kapitalaca koji su merili od 10 do 16 kg, a uz to mu je šest krupnih riba spalo... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 624-)