Ova sezona je šarandžijama na Dunavu donela sasvim osoben izazov – tokom prolećnih poplava, iz više ribnjaka u Slovačkoj i Mađarskoj i iz nekih u Srbiji pobegla je ogromna količina šarana golaća. Oni već mesecima odlično rade na velikom delu toka Dunava kroz našu zemlju, od Bezdana do Golupca, pa i kod Smedereva, gde ih uspešno peca naš saradnik Ivan Milovanović Muki.
Tekuću sezonu na Dunavu od ulaska u našu zemlju pa skoro do početka Đerdapske klisure obeležila je prava najezda šarana golaća, koji su se čitavog leta javljali na skoro svim iole izglednijim terenima za lov ciprinida, kako pri ciljanom lovu šarana na hranjenim mestima, tako i pri pecanju babuške i bele ribe, naročito dubinskim metodom sa hranilicom. Gotovo je sigurno da su to ribe koje su tokom velikog junskog poplavnog talasa pobegle iz ribnjaka u gornjem toku Dunava, a o kojoj količini je reč ribolovci mogu samo da nagađaju.
– Ne smem ni da zamislim koliku su štetu pretrpeli takvi ribnjaci. Golaći su se ovog leta na smederevskim terenima pecali češće nego ikada ranije. Samo sam ih ja uhvatio preko trideset, a od kolega iz drugih mesta čuo sam da je slično bilo na velikom delu toka Dunava, od Bezdana do Velikog Gradišta – kaže Ivan Milovanović Muki, naš dopisnik iz Smedereva, koji je prvog ovogodišnjeg ribnjačkog šarana ulovio početkom jula, dok je pecao babušku.
Taj period obeležili su povišen vodostaj i zamućena voda, pa se »karaš« javljao blizu obale. Ali, uz mnoštvo krupnih babuški, Muki je u prvoj polovini jula prevario i desetak golaća.
– Prve sam dobio na crviće, ali su se kasnije javljali i na kukuruz, duž cele smederevske obale. U to vreme, na udicu su dolazili primerci teški od 1,5 do 2,5 kg, a osim na dubinku sa hranilicom, pecali su se i na plovak, blizu obale, na većini smederevskih revira. Kako se voda bistrila, riba se pomerala dalje od obale, gde su počeli da se javljaju i veći primerci. Međutim, primetio sam da su golaći nastavili da se zadržavaju u nešto plićim zonama i često su bili pomešani sa babuškama, za razliku od divljaka, koji su, kao i obično, zašli dublje i zauzeli mesta sa panjevima i granjem – navodi Ivan, koji je većinu ribnjačkih šarana dobio na pozicijama dubokim do 5-6 metara... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 334, od 11.10.2013.)