Kada na reku bogatu ribom, kao što je Drina, dođu ribolovci spremni da se potrude oko prihranjivanja, izbora terena, mamca, sistema i prezentacije, uspeh retko izostaje, čak i u situacijama kada se uslovi na vodi naglo promene. Ovog puta, najbolje su radile krupne mrene, uz poneku ploticu
Budući da su meteorolozi za taj dan krajem oktobra najavljivali lepo i sunčano vreme, moj kolega i imenjak Nemanja Argakijev i ja nismo bili baš prijatno iznenađeni kada nas je u rano jutro na Drini kod Malog Zvornika dočekala temperatura vazduha ispod nule i magla koja se dizala sa površine naše najveće i najlepše planinske reke. Ali to nas nije odbilo od namere da zagazimo i provedemo više sati pecajući belu ribu bolonjeze tehnikom.
Dok je Nemanja ispitivao dno vožnjom plovka bez mamca na udici, ja sam se pozabavio pripremanjem primama. Odlučio sam, naime, da osim kugli praškaste hrane bacamo i ulepljene crve, što nam se i ranije dobro pokazalo na ovoj reci. Prihranu Formagio, renomirane belgijske firme Van den Eynde, pomešao sam sa domaćim Magic Baitom i mlevenim keksom u boji, a potom sam dodao tešku zemlju (na svaki kilogram praškaste hrane po kilogram zemlje) i zaleđene crviće. U drugu kantu sipao sam rizlu (sitne kamenčiće), pa crve, i na kraju specijalni lepak za njih, sve to potom pokvasio i promešao – tako da gotovo svaki crvić bude prekriven lepkom, te fajtalicom dodao malo vode, kako bi se masa sjedinila.
KAO I NA VEĆINI DRUGIH reka na kojima postoje brane i hidroelektrane, i na Drini vodostaj često znatno oscilira tokom dana. Kada smo došli na odabrani teren, videli smo da je nivo prilično visok, pa smo odlučili da zagazimo na nekih dvadesetak metara od obale kako bismo pecali bliže matici. Kugle praškaste primame veličine pomorandže i nešto manje kugle lepljenih crva pomešanih sa rizlom plasirali smo još dvadesetak metara na vodu, 5-6 m nizvodno od mesta na kom smo stajali, kako bismo imali prostora da plovak što prirodnije navedemo u hranjenu zonu.
Potom smo počeli sa pecanjem. Prvu ribu dobili smo približno pola sata kasnije, pri čemu je trebalo desetak minuta da prelepa mrena, teška oko 2 kg, bude izvađena iz veoma jake vode. Drugari Nemanja Dragić i Danilo Vasojević, koji su lovili pored nas, takođe su imali po jednu lepu mrenu slične težine, pa smo pomislili da smo prilično brzo ušli u seriju, ali je odmah usledilo razočaranje. Voda je naglo počela da pada, pa je linija koju smo hranili uskoro ostala na suvom! Ranija iskustva sa ove reke pokazala su da riba ume da bude veoma aktivna kada voda oscilira, ali se to ovoga puta nije ponovilo, pa smo rešili da sačekamo da nivo vode počne da stagnira, kako bismo primamom napravili novu liniju pecanja. Već je bilo podne kada smo krenuli praktično od nule, ponovo gazeći u vodu, hraneći novu »štraftu« i vozeći plovke po njoj... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 389-)