Zahvaljujući sve većem broju proizvođača pribora u dalekoistočnim zemljama sa jeftinom radnom snagom i kontinuiranom napretku tehnologije, u poslednje dve decenije su cene štapova znatno pale. Oni koji ne mare za zvučna imena danas na našem tržištu za tek nešto više od 30 evra mogu da kupe veoma upotrebljiv varaličarac za srednje težak ribolov.
Iako poslednjih godina u ribolov ne idem baš onoliko često koliko bih želeo, a kao i većina drugih pecaroša imam više pribora nego što mi treba, ne propuštam nijednu priliku da isprobam štapove i mašinice čiji mi se odnos cene i kvaliteta na prvi pogled učini povoljnim. U poslednjih mesec i po dana sam na različitim vodama (na Dunavu, Tamišu, Tisi i Mrtvom Karašu) šest puta pecao varaličarcem Formax Patriot Spin od 2,7 m, težine bacanja 50–100 g. Živo me je zanimalo kako će se na vodi ponašati dvodelac maloprodajne cene jedva malo veće od 30 evra, a za koji u Formaxu kažu da je napravljen od istog blanka od kog je do pre neku godinu izrađivan jedan od popularnijih štapova srednje klase iz asortimana u svetskim okvirima veoma cenjene firme (koji je tako brendiran koštao oko tri puta više). Iako su blankovi po boji isti (matirana tamnocrvena), a na osnovu ponašanja pri drmanju »na suvo« mogao bih se zakleti i po svemu drugom, nisam hteo da se upuštam u bilo kakvo procenjivanje dok na štap ne budem pecao bar desetak sati različitim varalicama i uhvatio neku malo krupniju ribu.
I pre prvog izlaska na vodu bilo je očigledno da je onaj ko je konstruisao ovaj varaličarac hteo da napravi pouzdanu alatku, za ribolovca kom je snaga važnija od nekoliko desetina grama veće težine. Blank (po proizvođačkoj specifikaciji načinjen od visokomodularnog IM-12 karbona) ima prilično debele zidove, pa nije lagan, ali zato ostavlja utisak pouzdanosti.
Iako oznaka govori da je štap dug 2,7 m, onaj koji sam testirao u sklopljenom stanju ima 2,74 m (transportna dužina je 1,4 m, pri čemu su gornji i donji deo skoro u milimetar jednaki). Donji deo štapa u dužini od 6 cm ulazi u gornji (koji je na kraju ojačan malim metalnim prstenom), a taj precizno izvedeni spoj put over tipa veoma dobro drži, tako da se tokom šest višesatnih pecanja ni posle trocifrenog broja zabačaja nijednom nije nimalo razlabavio)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 338, od 06.12.2013.-)