Svaki varaličar ima neke svoje favorite: u njih najviše veruje i najčešće ih baca u trenucima kada očekuje veliku ribu i na mestima koja proceni kao posebno izgledna. Evo jednog ličnog izbora zasnovanog na višedecenijskom iskustvu i ogromnom broju ulovljenih smuđeva
Čitavog života sakupljam varalice. To mi je valjda jedina igračka koju nikako da prerastem, a po svemu sudeći tako će i ostati. Koliko god da ih imam, radujem se svakoj novoj u kolekciji i teško se mirim sa gubicima, iako sam odavno svestan toga da su oni sasvim normalni u ribolovu veštačkim mamcima. Naravno, nemaju sve isti status. Neke su drag poklon od prijatelja i ne idu u ribolov, ima rariteta i unikata koji su ukras kolekcije, izvanrednih ručnih radova domaćih majstora (koje smatram među najboljima na svetu), te varalica posebne namene – za neka mesta na koja možda nikada neću otići. Najbrojnije su one u »borbenom kompletu«, koje se koriste u najčešćim situacijama, kao i njihove rezerve, koje svako malo dokupljujem. Poseban status imaju varalice kojima sam ostvario svoje najznačajnije ulove i koje su zbog tih zasluga penzionisane. One su mi najdraže, a njihove priče čine i moju životnu ribolovačku priču. Kad nakon mnogo vremena uspomene izblede, uhvatim sebe kako se zagledan u neku od tih igračkica jasno prisećam nekih događaja, starih prijatelja, ribolovačkih doživljaja i ulova koji bi danas nekom delovali neverovatno. Moji nemi svedoci tada pričaju priču koju samo ja znam i mogu da čujem. Kada bih morao da se opredelim za nekoliko varalica bez kojih ne mogu da zamislim ribolov smuđa, to bi svakako bile neke od tih zaslužnih, koje ću vam slikom i rečima predstaviti baš onakvima kakve su.
RAPALA ORIGINAL FLOATER (ranije Floating) od 9 cm je najstarija i verovatno najlovnija varalica koju koristim. Pre četrdesetak godina sam našao u Dunavu jednu u S dekoru (crna leđa, srebrni bokovi) i do danas je taj model obavezan u mom kompletu. Uzdužni presek te varalice je istovetan onom kod krila Boingovih aviona, a stari Lauri Rapala je taj oblik izdeljao pre nego što su do njega došli inženjeri te fabrike u aero-tunelu. Tu na prvi pogled neverovatnu priču mi je jedan avio-inženjer potkrepio crtežom iz Boingovog tehničkog priručnika. Ne znam koliko je to bitno za lovnost ovog voblera, ali pouzdano znam da su zbog njega mnogi coktaji (koji se čuju pri noćnom lovu smuđa) utihnuli. U istim situacijama u kojima sam koristio »devetku« forsirao sam i dva veća modela – od 11 cm u S dekoru i od 13 cm u dekoru RT (»rainbow trout« – kalifornijska pastrmka). Povremeno sam lovio i takvim plivajućim modelima drugih proizvođaća, čisto poređenja radi, ali ništa ova tri plitkoronca nije moglo da izbaci iz kutije. Rapala Floater je varalica u koju najviše verujem u površinskom ribolovu smuđa noću, iznad trave, oko palih stabala, na brzacima u vreme cuga i ispred velikih prepreka u vodi. Teško bih se odrekao bilo koje od tri pomenute, ali favorit mi je ipak Floater od 11 cm, bez kog bi mi smuđolov definitivno bio mnogo siromašniji.
RAPALA CD (COUNTDOWN) je drugi modelbez kojeg bi mi noćno varaličarenje smuđa bilo nezamislivo... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 403-)