Jedan od najboljih bucovdžija sa prostora bivše Jugoslavije u svom prvom tekstu za naš list otkriva gde traži jednu od svojih omiljenih grabljivica, na koje varalice lovi i na koji način uspeva da svake sezone uhvati veliki broj vrlo krupnih komada
Rijeka Bosna izvire ispod planine Igman, kod Sarajeva, i protiče centralnim dijelom Bosne i Hercegovine. Nakon 275 km dugog putovanja, od bosanskih brdovitih predjela do ravničarskih polja Posavine, ulijeva se u Savu, kod Bosanskog Šamca. U svom središnjem toku prosječno je široka 50–70 m, a u donjem i preko 120 m. U srednjem dijelu, na kom ja i lovim, dno je prekriveno ugljenim pločama, na kojima se ljeti formiraju velike kolonije alge kladofore, čime se stvaraju povoljni uslovi za rast i razvoj ciprinidnih vrsta kao što su škobalj, plotica, klen, mren (kod Zeničana je mrena muškog roda – prim. aut.). Iako je po pričama starih ljudi Bosna prije industrijalizacije bila veoma bogata mladicom, rame uz rame sa Drinom, salmonidi su prilično malobrojni u ovom dijelu rijeke, pa ima tek sporadičnih ulova pastrmke i mladice.
Do rata i 1992. godine tereni ispod Zenice nisu bili naseljeni ribom bilo koje vrste, zbog rada Željezare Zenica, koja je bila veliki zagađivač. Kada se zbog ratnih dejstava taj gigant ugasio, velike količine ribe došle su do same brane ispod grada, a među njima i riječni bandit bucov (bolen), jedina grabljivica u srednjem toku Bosne koju mogu da lovim cijele godine i kojoj mogu da se nadam u svakom izlasku na vodu.
No ovog predivnog predatora ni tamo gdje je brojan nije lako prevariti. Štaviše, nekada to izgleda kao nemoguća misija, i to najčešće u situacijama kada intenzivno rauba i lovi kao nama u inat. Već sredinom marta bucov počinje da se aktivno hrani. U proljetnom lovu – tako kazuju moja iskustva – potrebno je naći lokaciju na kojoj nema velikog komešanja vode i gdje se gornji sloj koliko-toliko zagrijao, što izmamljuje sitnu bijelu ribu ka površini. Najproduktivnija su mjesta gdje matica juri sredinom rijeke, dok se sa strana stvaraju mirne zone. U proljeće bucov ne napada previše agresivno, pa brzina vođenja varalice (ja koristim voblere) ne bi trebalo da bude prevelika. Uglavnom bucovu serviram voblere koje sam pravim, duge od 7 do 12 cm... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 403-)