Često se može čuti da je za kontinuirane dobre ulove mnogih vrsta riba na velikim rekama preko potreban čamac. Nema zbora da je to tačno. Ali oni koji pomno prate vodostaje, vode ribolovački dnevnik i spremni su da se potrude da bi stigli do izgledne pozicije mogu dobro proći i pecajući sa obale.
Kao i svake godine, i ove sam željno očekivao maj i početak sezone lova na moju omiljenu grabljivicu – smuđa. Lio sam silikonske šedove, pomalo menjao neke modele i pravio sisteme koji su bili namenjeni bucovu ali su se ranijih sezona pokazali kao veoma efikasni za lov smuđa ispod same površine po mraku (o tom sistemu, koji sam nazvao transformers, pisaću u nekom od narednih brojeva Ribolova).
Od početka marta sam po običaju pažljivo pratio meteorološku i hidrološku situaciju na širokom području od Bavarske pa niz Dunav, jer isključivo pecam sa obale, pa od količine snega i visine vodostaja umnogome zavisi koje ću mesto izabrati i kakvi će biti moji izgledi za uspeh u ribolovu tokom maja i juna. Naime, iskustvo mi govori da nam veće snežne padavine krajem zime u Nemačkoj, Austriji i nizvodno u slivu Dunava donose visok vodostaj u Srbiji u aprilu i u prvoj polovini maja, a ponekad čak i u junu. Baš takva je bila prošla godina, koja je za mene bila najuspešnija po ulovima smuđa od 2000, kada sam počeo da ga varaličarim na beogradskim terenima. Potes na kome pecam je u proleće produktivan pri vodostaju Dunava od 400 cm kod Zemuna, a veoma dobar kada je nivo veći od 450 cm. Ove zime je, međutim, sneg izostao u slivu Dunava, pa su nas u aprilu veće reke dočekale niske, te natprosečno bistre, tako da su uslovi za varaličarenje vrsta koje tada nisu bile u zabrani (soma, bucova, pa i štuke) bili nepovoljni. Činilo se da ni mrest smuđa i drugih riba neće biti uspešan, i da bi čak mogao da okasni ili kod nekih vrsta i izostane (pojedini somaroši su se žalili da ne pamte tako loše rezultate u aprilu kao ovog puta). I kada se činilo da će ovo biti još jedna sušna godina sa izuzetno niskim vodostajima, priroda nam je pokazala svoju nepredvidivu ćud, kroz padavine kakve se ne pamte i katastrofalne poplave.
KADA JE VODOSTAJ Dunava opao na 580 cm, uspeo sam da gazeći vodu u kombinezonu prođem do mesta sa kog sam mogao da zabacujem u glavni tok, pa sam probao da tu lovim, iako sam znao da ne treba ničemu da se nadam, budući da je voda bila previsoka i brza, tako da je punila kubike, što je bio pouzdan znak da ribolov na toj poziciji neće biti produktivan još neko vreme... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 352-)