Boja je jedan od ključnih faktora prema kojima se ribolovci opredeljuju onda kada kupuju varalice i kada odlučuju koju će u konkretnoj situaciji bacati. Mada sasvim sigurno nema dekora na koji se riba neće zaleteti, neki nam ne deluju nimalo privlačno, dok drugi ulivaju poverenje, masovno se koriste i pokazuju se kao veoma efikasni na svim meridijanima. Međutim, ima i nekih »egzotičnih« kolornih kombinacija koje mogu biti veoma produktivne.
Varaličari veoma često polemišu o značaju boje veštačkih mamaca, tj. o njenom uticaju na uspeh u ribolovu. Upadljive fluorescentne boje, a posebno žuta (SFC), u praksi su se odlično pokazale u večernjem lovu smuđa i soma, predatora koji se na našim vodama najviše i pecaju po mraku. Po danu i u bistroj vodi, najlovniji bi, po teoriji, trebalo da budu neupadljivi prirodni dekori. Međutim, verujem da nema iole iskusnijeg blinkeraša kom se nije desilo da u uslovima veoma dobre vidljivosti odlično prođe na neki »vrišteći« dekor, kakav ne postoji u ribljem svetu (ili bar ne u onom koji nastanjuje slatke vode).
Moj prijatelj Radomir Krkić, snimajući svoje TV emisije o ribolovu, obišao je veliki deo zemljine kugle i lovio mnoge vrste riba na najrazličitijim terenima. Još od osamdesetih godina prošlog veka on ima veliku kolekciju Rapala voblera koje mu je slao brat iz Amerike, a njih i danas najviše koristi, gde god da peca. Isprobao je, dakako, brojne modele i dekore, ali je najveći broj riba ulovio na tonući Countdown od 5 cm. Njega zato ima u dvadesetak dezena, od kojih se mnogi više i ne proizvode. Primetio sam, međutim, da je svaki put kada bismo zajedno jurili bucove na Tamišu ribolov započinjao samo jednim, za mene čudno obojenim voblerom iz te svoje bogate zbirke – Countdownom koji ima crne šare poput peševa, ali su mu leđa, glava i donji deo stomaka u različitim nijansama fluo-oranž boje, dok su bokovi fluo-žuti. Vobleri u dekoru hot mastard madler (Hot Mustard Muddler), ili skraćeno HMMD, dugo su rađeni samo za tržište Kanade, gde se ta boja odlično pokazala, postavši vrlo tražena u ribolovačkim krugovima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 336 od 08.11.2013)