Ekspanzija tolstolobika, koja se poklapa sa dugogodišnjim smanjenjem broja mnogih drugih ribolovno atraktivnih vrsta i kontinuiranim rastom prosečnih temperatura naših voda, čini da se sve više ribolovaca okreće pecanju te ribe u nekom delu sezone. Ovog puta otkrivamo vam efikasan recept za pecanje dubinskim sistemom, sa hranilicom i fider štapom
Prilično često se desi poslednjih godina, otkako se tolstolobik baš masovno proširio našim ravničarskim tekućim i stajaćim vodama, da pecajući belu na fider dobijemo i tu ribu koja se skoro isključivo hrani planktonom, ali filtrirajući vodu usisa i udicu sa nekim mamcem koji ne predstavlja njenu prirodnu hranu. I meni je neretko udarao pri lovu drugih vrsta, ali sam ga u takvim uslovima najčešće gubio zbog suviše finog pribora (pre svega zbog male udice i tankog predveza), kao i zbog toga što mi je najlon bio zakačen za lajn-klip na špulni (kako bih stalno zabacivao u istu tačku).
Pre desetak dana sam rešio da prepodne iskoristim za ciljani lov tolstolobika na jednoj stajaćici nedaleko od Beograda, u kojoj ga ima veoma mnogo. Zamesio sam gotovu primamu namenjenu ovoj vrsti ribe, koja je svetle boje i rastresita, tako da pri propadanju kroz vodu stvara oblak, što je delovalo kao skoro siguran način za privlačenje tolstolobika. Primamu sam stavljao u kaveznu hranilicu sa šest polja, koja je bila sasvim dovoljna za stajaću vodu (na tekućoj se bez sumnje može koristiti i veća), a primamu sam nakon ubacivanja u hranilicu tretirao fluorescentnozelenim sprejom ne bi li što više ličila na plankton i eventualno dodatno privukla ribu i podstakla je da se hrani.
Udicu veličine 6, sa širokim lukom, vezao sam na predvez dužine petnaestak centimetara i na nju stavio... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 428-)