U periodu koji prethodi mrestu, polno zrele štuke se i dalje hrane, ali se ne kreću previše i nisu spremne za dugo jurcanje za plenom. Zato ih je jednostavnije navesti da uzmu prirodni mamac (kedera) nego varalicu. Činjenica da u ovom periodu nije uvek lako doći ni do odgovarajućih živih mamaca ne predstavlja veliki problem, jer se može vrlo uspešno pecati na mrtve slatkovodne ili morske ribe i njihove komade. Prezentacija koju vam ovoga puta predstavljamo dokazano je veoma efikasna baš u ovom delu godine.
Mnogo puta sam razmišljao o zapostavljenosti dubinskog metoda u lovu štuke kod nas i bezuspešno tražio odgovor na pitanje zašto tehniku koja je izuzetno efikasna i popularna među smuđarošima i somarošima tako malo ribolovaca koristi za pecanje te ribe. Podrazumeva se, naravno, da dubinkom nećemo loviti na plitkim i veoma zatravljenim vodama, na kojima bi grabljivica teško pronašla kedera skrivenog u gustom pridnenom rastinju, ali za dublje terene sa relativno čistim dnom ovaj sistem je naprosto idealan, naročito u zimskom delu sezone, kada se štuka malo kreće i retko diže u gornje slojeve vode. Ovoga puta vam u slici i reči pokazujemo kako da za svega nekoliko minuta napravite jednu od najjednostavnijih i istovremeno najefikasnijih montaža, za čiju su izradu potrebni samo odgovarajući predvez sa udicom, olovo i obična gumica za tegle (foto 1).
Zimi štuka rado jede krupne žive i mrtve mamce, pa ćemo joj kedera ponuditi na 40-50 cm dugačkoj sajlici, okačenog na dve manje trokrake (npr. veličine 6)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 341-)