Jedini pripadnik porodice bakalara koji se adaptirao na život u slatkoj vodi veoma je cenjen kod nas. Iako je retko težak preko kilograma, a najbolje se lovi u ekstremnim uslovima – po najvećoj zimi, i to neretko noću, broj onih koji ga s namerom pecaju tokom najhladnijeg dela sezone raste iz godine u godinu. Evo šta treba da imate u vidu ako rešite da se posvetite maniću.
U zimskom periodu često pecam manića i imam dosta uspeha u tome, pa sam rado prihvatio predlog redakcije da svoja iskustva podelim sa čitaocima Ribolova. Ja lovim na Tamišu, ali ovu zanimljivu ribu moguće je pecati i na drugim ravničarskim vodama (ima je u Tisi, Dunavu, Velikoj Moravi itd. – prim. ur.).
Osnovno pravilo kog se držim pri izboru terena jeste da dno ne sme biti zamuljeno; ono treba da je prekriveno peskom ili sitnim kamenom (šljunkom), a takvo je na svim ravničarskim tekućicama tamo gde je tok nešto brži. Bitni faktori su i nivo i providnost vode. Ako je ona visoka i mutna, manića tražim na plićim delovima i zabacujem bliže obali. Nasuprot tome, ukoliko je voda niska i bistra, manić se pomera u dubinu, pa i ja to činim. Najlakše ga je pronaći ispod brana, pošto ga one sprečavaju da nastavi uzvodnu migraciju, ali sam ja svoje najkrupnije maniće hvatao dalje od njih.
Ova riba javlja se u najhladnijem delu godine (početak njene aktivnosti skoro se u potpunosti poklapa sa prestankom rada soma). Po bistroj vodi, kakva zimi često i jeste, najbolje se peca od sumraka do negde 21 č, dok se po mutnoj ulovi mogu očekivati preko celog dana.
Manić nije naročito borben, a uz to se kod nas ne hvataju krupni komadi, pa nam za njega može sasvim lepo poslužiti i jeftin pribor. Ja na mestima sa jačim protokom koristim štapove duge 2,7 m, t.b. 40–80 g, ali upotrebljivi su i oni duži i kraći, nešto manje ili veće težine bacanja, a na pozicijama sa sporijim protokom veoma se dobro može pecati fiderima. Najlon neka vam bude prečnika između 0,25 i 0,30 mm, tako da ima dovoljno snage da izdrži i opterećenje u slučaju da mamac uzme krupniji smuđ, što nije nemoguće (upotreba pletenica se ne preporučuje, pre svega zato što se manić lovi po hladnoći, a ako se struna koja upije vodu zaledi – od nje nikakve koristi).
Ni o izboru udice se ne mora preterano brinuti, jer manić skoro uvek duboko proguta mamac. Važno je samo da je jednokraka dovoljno oštra i da nije prevelika, pa ja upotrebljavam šaranke veličine 2... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 365/366-)