Iako uvek u senci krupnijih i u krugovima ribolovaca popularnijih srodnika iz familije ciprinida – skobalja, mrene, plotice i klena – šljivar (nosara) ume da pruži veliko uživanje onima koji umeju da ga pronađu i odgovarajućom primamom i prezentacijom podstaknu na hranjenje.
Bijelu ribu, pogotovo onu krupniju, volim loviti više od svega, uvijek i posvuda, a pogotovo u proljeće. Koji tip vode? Neka rijeka, naravno. Može velika, može i manja, svejedno... samo neka teče. Zimski ribolov na rijekama, smatram, ima jednu jedinu prednost – zimovnike u kojima u većim jatima sakupljena i sabijena riba provodi hladne dane. I tu se sve završava... I manje-više sve zna: obično je na obalama gužva te se za dobro mjesto treba izboriti; riba ponekad prima bolje, ponekad lošije, jer i nije baš pri apetitu, pa se doista treba namučiti da bi se prevarila koja; uglavnom, riba je stalno tu.
A proljeće, što ono nosi? U proljeću se sve budi, pokreće… Sa prvim toplijim danima jata bijele ribe izlaze iz zimovnika i polako se pripremaju za mrijest. On se, iako ne istodobno za sve vrste, i premda ga vremenske prilike sve češće znaju poremetiti, redovito odvija u tom periodu. No nije sam mrijest ono što nas sa ribolovne strane primarno zanima, već vrijeme koje mu neposredno prethodi, a još više ono što netom nakon njega slijedi. U tim razdobljima većina se ribljih vrsta intenzivno hrani, pa stoga i ribolov može biti iznimno uspješan, ali, podrazumijeva se, samo uz ispravan pristup i, što je još važnije, na pravom mjestu. Mjesec svibanj (maj – prim. ur.), koji je sada već za nama, po mom je iskustvu uvijek bio najizdašniji i rijetko kad je donosio osrednje rezultate, a zanimljiv mi je oduvijek bio, tim više što se podjednako dobro može loviti sva bijela riba, i to često na istom mjestu. Baš onako, miješano... Naravno, zateknemo li se na vodi u onom intervalu kad su pojedine vrste već završile sa mrijestom i vraćaju se, poput plotica, šljivara i skobalja, dok druge, kao primjerice mrena i klen, tek kreću uzvodno tražeći pogodne uvjete za svadbeni ples. Sve su one tada gladne i rado će uzeti ponuđeni mamac, samo ih treba presresti na tom putu i pokušati zadržati. Ali gdje?
NISU TE MIGRACIJE baš toliko brze niti jednolične, kao što bi se u prvi mah moglo učiniti, već se na neki način odvijaju skokovito. Na pojedinim se lokacijama riba duže zadržava, a kroz neke naprosto prođe. I opet dolazimo do toliko važnog odabira mjesta. Promatrate li određeni dio riječnog toka godinama u istom periodu (recimo, u spomenutom svibnju), uvidjet ćete da postoje pravilnosti i da se riba svaki put u isto doba zadržava na istim mjestima. Ne treba to shvatiti previše kruto i »u dan«, upravo zbog vremenskih prilika, koje se iz godine u godinu mijenjaju, ali nema baš ni pretjeranih odstupanja. Jednostavno, u prirodi se sve odvija u ciklusima. No vodostaji svakako igraju, ako ne presudnu, onda vrlo značajnu ulogu. Oni proljetni ponekad mogu znatno oscilirati, kao što je to bilo i ove godine, te uvelike diktirati stanje na vodi. Ali ukoliko se ne radi o ekstremnim slučajevima, kada se uopće ne može loviti, križaljka je i te kako rješiva... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 351-)