Pecanje bandara na prirodne mamce u Srbiji nema naročito mnogo poklonika, pre svega zato što prosečna lovna veličina te atraktivne ribe malo gde dostiže dvestotinak grama. Ali jedan od razloga što se kod nas uglavnom hvataju sitne jedinke te u velikom delu Evrope veoma popularne vrste može biti i u neodgovarajućem izboru mamaca.
U želji da posle poplava konačno otvori prolećnu sezonu nekim lepim pecanjem, moja drugarica Snežana Šućurović je krajem maja obilazila bagere (šljunkare) u blizini puta Požarevac – Smederevo. Posrećilo joj se na velikom jezeru iza Potkovice, gde je jednog dana na plovak uhvatila dvadesetak krupnih crvenperki, među kojima je bilo i trofejnih jedinki od po 300-400 grama!
Nestrpljivi da se i mi oprobamo u lovu tih velikih crvenperki, moj otac, sin i ja smo se u petak, 30. maja, zaputili na pomenutu šljunkaru, ali je severac toliko snažno duvao da od ribolova na Snežinom mestu nije bilo ništa. Pošto smo nakratko svratili na Potkovicu i potom četvrt sata bezuspešno pecali na takozvanom Bageru sa panjem, predložio sam da produžimo do jezera kod motela Jatagan.
– Hajde da nađemo neku zavetrinu i pokušamo da pecamo bandare. Prošli put je još bilo rano, ali sada bi trebalo da su aktivni. Zbog njih sam i poneo fidere – rekao sam ostatku ekipe i dao gas.
Ledenčana seniora smo po običaju zadužili da nam nahvata kedere za početak, a Aleksa i ja smo za to vreme sastavili tri fidera sa još prošlog leta montiranim sistemima, odnosno olovom od 25 g na kraju strune i predvezom sa udicom veličine 1/0, podignutim metar iznad utega. Sve je i dalje bilo u tip-top stanju.
U TOM JE STIGLA I PRVA TURA od 5-6 netom upecanih sunčica. Ovih malih nasrtljivaca ima toliko da je druge kedere praktično nemoguće uhvatiti, pa nam nije preostalo ništa drugo nego da pecamo na njih. »Ako ćemo u zatvor zbog kedera, neka nas slobodno hapse«, rekao sam u šali i potom probao da osmogodišnjem detetu objasnim smisao po opštem mišljenju krajnje nelogičnog propisa, po kom je u Srbiji zabranjeno koristiti alohtone vrste riba kao živi mamac na svim vodama, pa i na onima poput ove, u kojima su apsolutno dominantne, tj. prenamnožene. Inače, koliko je nama u redakciji Ribolova poznato, korisnici ne kontrolišu da li se primenjuje taj stav Pravilnika o načinu, alatima, opremi i sredstvima kojima se obavlja rekreativni ribolov.
Samo što sam zabacio prvi štap i krenuo da ga stavim u držač, vrh se snažno povio. Iznenađen neočekivanim udarcem, mlako sam kontrirao i odmah osetio veliki otpor... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 351-)