Mnogi slatkovodni ribolovci, zbog manjka iskustva i informacija, tokom godišnjeg odmora na moru ni ne pokušavaju da pecaju ili se zadovoljavaju lovom sitne ribe na prirodne mamce. Međutim, i tokom najtoplijeg dela godine i u vreme najvećih gužvi, moguće je na varalicu hvatati razne morske grabljivice i nauživati se, a pri tom se ne odreći uobičajenih turističkih aktivnosti
Sezona godišnjih odmora i odlazaka na more se već zahuktava, pa mnogi od nas, kontinentalnih varaličara, razmišljaju da li da ponesu nešto pribora kako bi okušali sreću i sa predatorima iz slanih voda. Ako imate volje i želje, moja topla preporuka je da to bez dvoumljenja učinite, jer je morski ribolov više nego zanimljiv, a i morske ribe, bar kad je o većini vrsta reč, znatno su borbenije od slatkovodnih. Ali da biste imali realne šanse da uhvatite neku od morskih grabljivica, obavezno se dobro spremite, a pre svega nastojte da utvrdite šta, gde i kako možete loviti tamo gde idete, šta je od pribora i varalica iz vašeg arsenala najupotrebljivije na moru, te čime bi valjalo da dopunite opremu.
Nakon što izaberete mesto za odmor, internet i računar će vam biti osnovni alati za prikupljanje znanja i neophodnih informacija. Ako ste se poput najvećeg broja naših turista odlučili za Grčku ili Jadran, probajte da na nekom od većih foruma potražite temu o morskom ribolovu u kraju koji nameravate da obiđete, jer je s obzirom na popularnost dveju pomenutih destinacija moguće da je neko od kolega već posetio mesto u koje vi idete i podelio svoja ribolovačka iskustva. Obavezno na internetu potražite i podatke o tome koje je morske vrste, kakvim priborom, moguće loviti u datom periodu na terenu koji vas zanima, kakvi su im obrasci ponašanja, kako se hrane i gde prebivaju, te na koje se varalice i kakvu prezentaciju dobijaju. Pregledajte i Jutjub snimke morskog lova tih riba u regiji u koju idete ili čak na konkretnim lokalitetima koje planirate da obiđete, i naposletku, naoružani ovim informacijama, obavezno detaljno proučite teren pomoću satelitskih snimaka sa Gugl mapa, kako biste dobili još potpuniju predstavu o uslovima koji vas očekuju i o tome šta bi od riba tu moglo da se lovi.
U daljem tekstu ću vam preneti svoje ribolovačke utiske sa nedavnog putovanja u Grčku, kao i iskustva stečena prilikom nekih starijih izleta na more, koja mogu poslužiti kao smernica i za vaše ribolovačke avanture širom Grčke i Jadrana. Jedan od mojih najbolji drugara i ribolovački kompanjon br. 1 Igor Jovanović i ja smo se još pre 15 godina »upecali« na varaličarenje morskih predatora kada smo tokom odmora u Boki Kotorskoj naleteli na borbene palamide i uspeli da prevarimo po nekoliko riba, čija nas je snaga trajno zaintrigirala. Nakon tog »krštenja« bilo je još nekoliko morskih izleta, na kojima smo skoro uvek imali bar poneki lep susret sa morskim grabljivcima, posle kog bismo svaki put bili bogatiji za iskustvo više. Duge pauze između odlazaka na more koristio sam da svaku informaciju ili tekst iskusnih morskih vukova na koji naletim ispratim i bar teoretski naučim nešto novo.
CELO OVO PUTOVANJE smo relativno dugo planirali, a za Grčku kao sledeće odredište na kom moramo okušati sreću odlučili smo se zbog raznolikosti, lepote i bogatstva ribljeg sveta njenih mora, inspirisani i brojnim video-klipovima grčkih ribolovaca, koji uspešno love raznorazne morske predatore različitim tehnikama i varalicama, kao i iskustvima nekih naših kolega koje su pecale u toj zemlji. Proučavajući mogućnosti, opredelili smo se za Lefkadu... Ispostavilo se da smo dobro planirali, jer smo u nekoliko navrata lovili lepe primerke, pa i kapitalne, a imali smo i svakodnevnu zabavu sa sitnijom ribom, pri čemu ženski deo ekipe nije trpeo zbog našeg pecanja i uspeo je da se nauživa na plažama i suncu.
Očekivali smo da ćemo loviti pre svega zubaticu (strelku, blufiša...), brancina i razne vrste plave ribe, poput palamida ili manjih vrsta tuna (trupac, luc), a ako bude sreće možda i neku omanju licu, koja nije retka uz grčku obalu. Iako smo znali da barakuda ima u solidnom broju, nekako smo ih najviše skrajnuli u našim planovima, no upravo su one dominirale u ulovu, kako to često biva. Prva tri dana protekla su a da nismo imali ozbiljniju grabljivicu na štapu, iako nam je preko dana bilo zanimljivo da pecamo razne sitnije ribe iz porodice sparida (ušatama, ovčicama itd.) i tu i tamo prevarimo sitnog brancina; od krupnijih riba imali smo samo praćenja barakude i ponekog osrednjeg brancina... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 404-)