Ove zime, posle dugog niza godina, temperature su bile toliko niske da se na mnogim vodama formirao ledeni pokrivač dovoljne debljine da se po njemu može bezbedno hodati i kroz njega pecati. Većina ljubitelja takvog ribolova priliku je iskoristila da pojuri štuku, a verovatno po prvi put u Srbiji kroz otvor u ledu spušteni su i fider sistemi sa hranilicama, koji su doneli ribolovcima lepu zabavu
Ribolovci velikog dela severne hemisfere, a pogotovo oni iz Kanade, sa severa SAD, iz Rusije, Poljske i Skandinavije, jedva čekaju zimu da se posvete veoma popularnom pecanju ispod leda. A u skladu sa ekspanzijom fidera na Starom kontinentu, poslednjih godina intenzivno se razvija i tzv. ajs fider fišing, tj. dubinski ribolov sistemima sa hranilicom i specijalnim štapićima kroz oduške. Zahvaljujući činjenici da sam neko vreme proveo u Rusiji, imao sam priliku da upoznam osnove pecanja ispod leda i nabavim osnovnu opremu – »ledobur« (spravu za bušenje rupa), par štapića, nešto mormiški i varalica. A na moju radost, ove zime, posle mnogo godina, opet imamo hladnoće kakve pamtim iz detinjstva, zahvaljujući kojima se na vojvođanskim stajaćicama formirao ledeni pokrivač na koji možemo stati bez bojazni od propadanja. Čim sam to video, sa oduševljenjem sam se bacio na pripreme kako bih proverio hoću li umeti da upecam nešto na fider ispod leda.
NAOŠTRIO SAM VEĆ POMALO zarđale noževe na ledoburu, sakupio nekoliko najmanjih hranilica (»naprstaka«) koje sam imao, a na štapić montirao poseban indikator trzaja, tzv. kivok, zbog toga što sam rešio da pecam na delu kanala DTD odmah ispod prevodnice u Kucuri, gde voda nema tok, tj. stoji, pa je samo izuzetno osetljivi dodatak mogao da obezbedi da se i najnežniji udarci, koji ne bi bili vidljivi na samom vrhu inače osetljivog štapića, vrlo jasno uočavaju. Nešto zamrznutih crvića i čaura i prezla zatamnjena prosejanom zemljom bili su sve što sam spremio, a ovu primamu nisam posebno aromatizovao, verujući da će sitno iseckani (tj. do stanja kaše usitnjeni) crvići i čaure, koje sam sa po »tri prsta« ubacivao u hranilicu, biti dovoljni da na jelo podstaknu sitnu belu ribu, kojoj sam se nadao.
Ribolov ispod leda je izuzetno zahtevan, jer se riba vrlo sporo kreće i za uspeh je od presudnog značaja da pogodimo gde se nalazi. Zato sam izbušio desetinu rupa duž linije mini-odseka koji deli plićak od osnovnog korita i isto toliko rupa paralelno sa njima, ali dva-tri metra prema sredini kanala. U svaku od njih spustio sam po jednu tvrđu kuglu i šaku prihrane, tako da se odmah od vrha prema dnu lagano propadajući širi u »oblak« sporotonućih čestica, u nadi da ću time uspeti da privučem na dno ribe koje sigurno plutaju u srednjem ili gornjem sloju vodenog stuba i da ih potom dole duže zadržim.
Za montažu sam prvobitno pripremio tzv. Gardnerovu klizeću petlju sa umetkom od fider gume, ali sam nakon nekoliko spuštanja hranilice shvatio da to nije dobro rešenje, jer se tanki predvez prečnika 0,10 mm mrsio oko osnovnog najlona dok bi sistem tonuo. Zato sam pribegao prvom logičnom alternativnom rešenju koje mi je palo na pamet... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 421-)