Staro pravilo da se aktivni bucovi u većem broju okupljaju oko napera koje voda jedva da preliva i tu u jakoj struji čekaju da napadanu iznemoglu sitnu ribu potvrdilo se u drugoj polovini juna na terenima u gornjem toku Dunava kroz našu zemlju. A najviše ulova dali su površinci i plitkoroneći vobleri izdužene forme...
Iako moji drugari i ja sa jednakim entuzijazmom lovimo sve vrste grabljivica prisutnih na terenima koje posećujemo, posebno se radujemo 16. junu, kada prestaje zabrana pecanja bucova. Nadmudrivanje sa tom ribom je dinamično i zanimljivo, a budući da mu pristupamo opušteno, za nas je to i prava priliku za uživanje i druženje na vodi.
Završetak lovostaja se ovog puta poklopio sa idealnom hidrološkom situacijom na Dunavu. Voda je opadala (nakon perioda u kom je bila izrazito visoka), pa se povukla iz priobalnih šuma, ali je još prelivala kamene obaloutvrde (šporne). Potragu za bucovima počeli smo baš od tih mesta sa jakim strujama i vrtloženjem, oslanjajući se na ranija iskustva iz ovakvih prilika, koja su nam mnogo pomogla u pronalaženju pozicija na kojima je bilo više grabljivaca u lovu. Za uspeh u toj potrazi su nam neophodni bili čamci, ne samo zbog toga što sva takva mesta (koja su katkad udaljena) nisu davala ulove, već pre svega zato što naperi uopšte nisu bili dostupni kopnenim putem (ako se nastavi trend opadanja vode, u vreme izlaska ovog broja Ribolova će na šporne biti moguće stići i »pešaka«). Zbog obaveza, češće smo lovili u popodnevnim satima nego ujutru, dok smo period pred sam mrak izbegavali zbog najezde komaraca, kojih ove godine ima u tolikom broju da boravak kraj Dunava nije nimalo prijatan.
NAJVIŠE ULOVA SU NAM DONELE dva domaća površinca »vok de dog« tipa, i to neprikosnovena Calypso Zara i tonući Dankraft (Beograđanina Danka Aleksića)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 353-)