Večita dilema svakog plovkaroša jeste koji štap za pecanje kupiti. Skoro svaki početnik nabavi jedan štap, te njime izvesno vreme peca sve i svuda, da bi postepeno, sa širenjem znanja, shvatao koja su mu ograničenja i proširio arsenal modelima različitih karakteristika i namena.
Štapovi se razlikuju po dužini, težini, debljini blanka, balansu, težini bacanja, oštrini itd. Ali pri izboru je pre svega potrebno da imamo u vidu karakteristike vode ili voda na kakvim nameravamo da konkretni model najviše koristimo. Probaću da vam baš rukovodeći se kriterijumom terena predstavim različite tipove plovkaroških štapova primenljive na našim tekućicama i stajaćicama.
ZA RIBOLOV NA VEĆINI AKUMULACIJA šaranskog regiona, teoretski gledano, logično bi bilo izabrati meč štap. Ali to ne mora uvek da bude najbolje rešenje. Recimo, za jezera u kojima ima mnogo trave koja se pruža skoro do same površine, kao što je Savsko jezero (Ada Ciganlija) u Beogradu, meč tehnika uopšte nije najpogodnija, jer tonući najlon u vodi ne može da »legne« kako treba. Na Adi se uglavnom lovi deverika (a uz nju i bodorka, koja je znatno sitnija), pa nam treba mekan štap, kako tokom borbe udica ne bi kidala mekana usta ribe i kako nam sitnurija ne bi često spadala, što bi se sa krućim štapom sigurno dešavalo. Sledeće pitanje na koje treba sebi da odgovorimo jeste na kojoj dubini i daljini od obale pecamo. Kada to znamo, možemo da odredimo i koja nam dužina štapa i težina bacanja najviše odgovaraju. Ako se deverika nalazi podaleko od obale, kao na Savskom jezeru, a uz to i dosta duboko (često na 5–7 m), moramo koristiti teške plovke, nosivosti bar 10 g, kako bismo mogli da zabacimo dovoljno daleko i da brzo spustimo mamac na potrebnu dubinu. A za pecanje tako teškim sistemom na pomenutoj dubini i daleko od obale, potreban nam je štap dug 7 m, t.b. 20 ili 25 g. Neko od vas koji čitate ovaj tekst verovatno se pita zašto da se peca štapom od 7 m kada je moguće uzeti i neki kraći i lakši i onda loviti njime na klizeći plovak. Odgovor na to pitanje je jednostavan – sa klizećim plovkom nemamo potpunu kontrolu nad sistemom, te pri pokušaju da prevlačimo mamac preko zone hranjenja na isti način kao sa fiksnim (a deverika upravo u tom prevlačenju najčešće uzima mamac) neminovno povlačimo ceo sistem nagore! Naravno, bolonjez od 7 m možemo koristiti i na nekim drugim vodama i u druge svrhe – npr. za ribolov u dubokim zimovnicima na velikim rekama ili jezerima, u marinama, pristaništima (npr. u onom ispod novog mosta preko Ade Ciganlije) itd... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 374-)