Usled ekspanzije fidera u Srbiji, mnogi su se dali na pravljenje hranilica za sebe i svoje prijatelje ili za dalju prodaju. Ovoga puta predstavljamo vam rukotvorine četiri mala proizvođača nezaobilaznog dela pribora za ribolovnu disciplinu koja je stekla najveći broj poklonika u Srbiji u poslednjih petnaestak godina
Kad je moderna fider tehnika tek počela da se primenjuje u Srbiji, bilo je teško doći do kvalitetnih hranilica. Pioniri tog vida sportskog ribolova dovijali su se tada na razne načine kako bi nabavili ovaj neophodni deo pribora. Niški Energo Fish (kasnije Energo Team) među prvima je uvozio upotrebljive modele, koji su se prodavali po pristupačnim cenama, a ubrzo su i mnoge druge firme počele to da čine, ali uglavnom nasumično, jer je malo trgovaca imalo jasniju sliku o tome koje su hranilice dobre i primerene našem tržištu, tj. onim našim vodama na kojima se na fider najviše lovi. Ali, za više od pola decenije, koliko je kod nas ovaj vid pecanja šire popularan, mnogi su počeli da prave hranilice različitih tipova i kvaliteta. U tom mnoštvu ima i amaterskih pokušaja, ali i vrlo profesionalnih proizvoda, a ja sam rešio da ovoga puta predstavim neke široj javnosti manje poznate majstore, čije se rukotvorine po nečemu izdvajaju iz mnoštva.
KVALITET IZ INATA. Obrenovčanin Slavoljub Krstić Pirconi je hranilice počeo da pravi za sebe i svoje prijatelje, i to iz inata, kada mu je, kako kaže, »pukao film«, tj. kada više nije hteo da daje po svojim kriterijumima velike sume novca za hranilice polovičnog kvaliteta. Za razliku od mnogih drugih, on je od samog početka krenuo veoma ozbiljno i vrlo brzo se probio u sam vrh među malim domaćim proizvođačima.
Glavne karakteristike njegovih hranilica, među kojima preovlađuju kavezni modeli, jesu visok kvalitet materijala i preciznost izrade. Odlična perforirana ploča je dobro zaštićena plastifikacijom, što povećava ne samo upotrebnu vrednost hranilica, već i estetsku. Pirconi sarađuje sa nekoliko cenjenih srpskih fideraša, sa kojima se redovno konsultuje, ali prihvata kritike i valjane sugestije i »običnih« ribolovaca. Njegovi udarni modeli su sasvim malena hranilica nazvana Prcvoljak, sa otežanjem od 10 g, zatim male hranilice sa 10 i 20 g olova i model Džambo, namenjen za hranjenje. Cene su mu korektne s obzirom na kvalitet... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 353-)