Poslednjih godina sve više ribolovaca na našim velikim rekama smuđa i soma lovi vertikalnim džigovanjem, iz čamca u pokretu, koje im omogućava da za kratko vreme pretraže dugačke potese i tako pronađu aktivnu ribu, čak i na terenu koji ne poznaju najbolje. Ali, pecanje iz usidrenog plovila, iako je teže i traži mnogo više iskustva, može biti mnogo produktivnije, pa se vredi potruditi da savladamo tu tehniku
U odnosu na ribolov iz plovila u pokretu, statično varaličarenje iz usidrenog čamca ima nekoliko prednosti, jer nam omogućava precizniju i suptilniju prezentaciju, više načina vođenja mamca na jasno definisanim lokacijama i mogućnost ponovnog pokušaja u slučaju da ne uspemo da realizujemo udarac. Teren se pretražuje temeljno i u pravo vreme. Smuđ se lovi na najboljim mestima i u svim fazama aktivnosti. Osim toga, ni brza ni duboka voda ne predstavlja prevelik problem, jer čamac uvek možemo postaviti u najpovoljniji položaj, koji omogućava korišćenje toka za odgovarajuću prezentaciju. Najkraće rečeno, u prilog ribolovu iz čamca u pokretu ide to što možemo pretražiti dugačak potes za kratko vreme, tj. liniju po kojoj se on kreće nošen tokom; sve ostale prednosti su na strani ribolova iz usidrenog čamca.
VETAR MOŽE DA DUVA iz bilo kog pravca i bilo kojim intenzitetom a da to ne ometa ribolov previše, pogotovo ako čamac fiksiramo sa dva sidra – jednim na prednjem kraju i drugim na zadnjem (skica 1). Vetar je u ribolovu smuđa poželjan, i to kada duva uzvodno i ukoso, tako da talasi zapljuskuju obalu. To nije prijatno za ribolovca, naročito u zimskom periodu, ali praksa je pokazala da je smuđ po takvom vetru i velikim talasima izuzetno aktivan. Mesto za ribolov ne mora da bude čisto i bez prepreka. Krš, gomile kamenja i stenja, potopljena stabla i granje u što većim količinama – sve je to poželjno jer garantuje prisustvo smuđa. U kom god da je raspoloženju grabljivica, iz usidrenog čamca izvodljiva je neka prezentacija kojom ju je moguće isprovocirati.
U lovu iz mesta nema učestalog podešavanja položaja i brzine kretanja čamca. On je u idealnom položaju i sva pažnja i koncentracija ribolovca usmerene su na finu, sporu i preciznu prezentaciju mamca. Pristup ovom metodu ribolova treba da bude nijansiran prema pretpostavljenom nivou aktivnosti smuđa, uslovima ribolova i mestima na kojima se on odvija.
Tamo gde je dubina veća, protok spor i smuđ »hladan«, treba se opredeliti za finiji pribor – tanju upredenu strunu, tanje i duže predveze od monofila, srazmerno male i tanke a izuzetno oštre udice, sitne mamce i utege (džig glave ili olovo) manje težine.
KADA JE DNO PREKRIVENO granjem, preporučljivo je za lov povlačenjem koristiti udice sa štitnikom, drop-šot montažu i štapićasto olovo ili tirolsko drvce. Da bi nailazak sistema na prepreku bio ranije detektovan, na strunu iznad mamca valja postaviti gumenu (silikonsku) perlicu; ona će prva naići na prepreku, preko koje potom treba lagano i pažljivo prevući sistem. Sistem se po zabačaju spušta na dno i vodi uzvodno – sa sporim dizanjem, manjim pauzama i spuštanjem... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 389-)